Przejdź do treści
Powrót

Spotkajmy się Wokół Szopki!

Strzeliste, świetliste, misternie zdobione i barwne. Tradycyjne szopki krakowskie po raz kolejny tchnęły ducha świąt Bożego Narodzenia na miejskie place i ulice oraz w kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. Na terenie miasta stanęło w tym roku ponad czterdzieści mistrzowskich szopek, które będzie można podziwiać od 5 grudnia 2022 do 5 lutego 2023.

Na kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów jak co roku trafimy podczas codziennych spacerów, w drodze do pracy, szkoły czy w czasie świątecznych zakupów. Dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać unikalną krakowską tradycję i poczuć klimat świąt czeka jeszcze więcej atrakcji. Na stronie wokolszopki.pl dostępny jest wirtualny spacerownik z propozycją trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Znajdziemy w nim opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nigdy nie jest przypadkowe, nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta. Spacerownik można zatem traktować jak wyjątkowy, zimowy przewodnik po Krakowie oraz okazję do odkrywania jego ciekawostek i przeszłości. Każda szopka zakorzeniona jest w tradycji, jednak w wielu z nich pojawiają się nawiązania do aktualnych wydarzeń, które miały miejsce w momencie pracy nad szopką. Dzięki temu każda jest swego rodzaju kroniką przeszłości. Warto więc uważnie się im przyglądać i szukać unikalnych symboli oraz odniesień. By nie przegapić żadnych szczegółów, część szopek opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

A wszystkich, którzy wolą zwiedzać miasto z przewodnikiem, KBF i Muzeum Krakowa zapraszają na tradycyjny już spacer z Muzeum w święto Trzech Króli, 6 stycznia 2023 roku o godzinie 14.00 (więcej informacji na stronie Muzeum). Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia, w drugi dzień Świąt – dla rodzin (wejściówki dostępne będą na kbf: bilety) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym. Zachęcamy również do zwiedzenia wystawy pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.

Ale to jeszcze nie wszystko! Lubicie dzielić się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych? KBF przygotowało instagramowy konkurs – wystarczy, że w kreatywny sposób pokażecie swój spacer wokół szopki i oznaczycie profil biura. Do wygrania atrakcyjne nagrody – m.in. vouchery na Festiwal Muzyki Filmowej i nowości książkowe! Konkurs rusza 8 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Więcej szczegółów już wkrótce na profilu IG @kbf.krakow.

Regulamin konkursu: https://kbf.krakow.pl/wp-content/uploads/2022/12/regulamin-konkursu-Wokol-Szopki.pdf

Gorąco zapraszamy do spacerów wokół szopek i wspólnego świętowania Bożego Narodzenia w Krakowie!

Organizatorami Wokół Szopki są: Miasto Kraków, Muzeum Krakowa oraz KBF.

Partner Strategiczny: Krakowski Holding Komunalny S.A. , Wodociągi Miasta Krakowa , Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.

Partner: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  S.A i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania  Spółka Z o.o.

Mecenas Projektu: firma Suempol.

 

Wspierają nas

Partner
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter