Obserwując otoczenie, zmieńmy perspektywę: zauważymy to, co małe, nierówne, wystające, rosochate, czyli to, czego zwykle nie dostrzegamy, czym w pierwszej chwili się nie zachwycamy – i spójrzmy razem w przyszłość. Zapraszamy w sierpniu do Apteki Designu!
By je dostrzec, musimy zmienić perspektywę. Na co dzień są niewidziane. Często umykają naszej uwadze. W sierpniu zachęcamy do odkrywania tych elementów otoczenia, które dopiero w całości tworzą pełen obraz miejskiego życia.
Dobry design powinien działać intuicyjnie i bezproblemowo, odpowiadając przy tym na potrzeby różnych użytkowników. Kiedy tak nie jest, dochodzi do wykluczenia, czyli pozbawienia jednostek lub grup społecznych pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym lub/i kulturalnym. Czy pełna inkluzywność kultury jest możliwa? Jak do niej dążyć?
Warto być świadomym, że każdy z nas może być pozbawiony pełnej sprawności, choćby chwilowo. Uniwersalne i inkluzywne projektowanie nie tylko nie obniża jakości i użyteczności miejsc, rzeczy czy usług, ale wręcz podnosi ich dostępność i przyjazność dla wszystkich. Każdy z nas będzie się dobrze czuł w takiej przestrzeni, która dostępna jest dla wózków i rowerów, dzieci i osób starszych, gdzie chodniki są szerokie i nie parkują na nich samochody.
Zapraszamy do zapoznania się z sierpniowym programem Apteki Designu.
Już 9 sierpnia wernisaż wystawy NIEWIDZIALNI, która odda głos marginalizowanym grupom społecznym, kładąc nacisk na zrównoważoną koegzystencję z lokalnym ekosystemem, ochronę miejsc życia dzikiej fauny i flory oraz zapewnienie zielonych przestrzeni dostępnych dla wszystkich mieszkańców.
Na Ćwiczeniach z wyobraźni – półkoloniach dla dorosłych – między 26 a 30 sierpnia przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość, zbadamy, czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej za… 25 lat, czyli w 2050 roku.
Będziemy obserwować otoczenie i malować siebie nawzajem podczas spotkania Klubu Ilustratora już 1 sierpnia. Natomiast 13 sierpnia spotkamy się z Aldoną Radomską-Paluchowską, autorką książek „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej”, która na spotkaniu opowie najmłodszym o losach mieszkańców Wesołej, bohaterów jej książek. 21 sierpnia oprowadzi nas po Wesołej. W ramach Smacznego spaceru rodzinnego poznamy, m.in. historię dzielnicy, kulturę oraz lokalnych przedsiębiorców.
Ponadto przez cały miesiąc zapraszamy do czytelni Apteki Designu, gdzie można znaleźć spokojną przestrzeń do nauki i pracy.
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):
poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00
Pełne informacje o wydarzeniach znajdziecie na stronie Apteki Designu: www.aptekadesignu.pl
Obserwujcie nas:
Instagram: www.instagram.com/apteka.designu
Facebook:
Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF
Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy