Przejdź do treści
Powrót

Rusza Copernicus Festival!

Wykłady główne w wydaniu międzynarodowych sław nauki, pasma Perceptio i UNA Talks, Śniadania Mistrzów, Rozmowy o człowieku, wystawy i wydarzenia towarzyszące… Stęsknieni za Copernicusem?

Po trzech edycjach przeniesionych w całości do internetu wydarzenia Copernicus Festival znowu odbywać się będą z udziałem publiczności, tym razem w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca.

Festiwal trwa od 17 do 22 maja i poświęcony jest fenomenowi informacji. Na inaugurację we wtorek 17 maja zaplanowano tylko jedno wydarzenie – studio festiwalowe o godz. 20.45, ale w w każdym kolejnym dniu będzie tu można spędzać czas od godz. 16.30 do 21.45, codziennie też w trakcie festiwalu można odwiedzić interaktywną wystawę „Jak Wam się podoba”.

Pasmo Perceptio to okazja do uzyskania wiedzy o działaniu naszych zmysłów i tym, jak umożliwiają nam odnajdywanie się w złożonym świecie zjawisk fizycznych i społecznych. UNA Talks to seria wykładów o fascynujących interakcjach życia społecznego, nauki, sztuki i technologii cyfrowych, które wygłoszą naukowcy z uniwersytetów zrzeszonych w sieci UNA Europa. Wykłady główne – tłumaczone na język ukraiński – poprowadzą: psycholog Michał Kosiński, reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, informatyk Michael Rovatsos, genetyczka Ewa Bartnik, fizyk Artur Ekert oraz pisarz Daniel Tammet. Posłuchamy w nich o rozwoju sztucznej inteligencji i o tym, jak wiele intymnych informacji algorytmy mogą wyczytać z naszej twarzy. Poznamy informacyjne tło rosyjskiego imperializmu, podejrzymy geny w działaniu, rozszyfrujemy kwantową kryptografię i zastanowimy się, w jaki sposób słowa nabierają znaczeń.

Każdy wieczór zakończy się Studiem festiwalowym, który podsumuje najważniejsze wydarzenia dnia i będzie stanowi okazję do spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wszystkich, którzy nie będą mogli dotrzeć do Muzeum Inżynierii i Techniki, organizatorzy zapraszają do śledzenia transmisji internetowych na kanale Youtube.com/CopernicusCenter.

Do sieci trafią również materiały przygotowane przed festiwalem – jak choćby kultowe już Śniadania Mistrzów czy Rozmowy o człowieku – będzie je można obejrzeć i wysłuchać na stronie internetowej festiwalu i jego Facebooku.

 

Fot. Adam Walanus, www.adamwalanus.pl

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter