Przejdź do treści
Powrót

Rozpoczynamy święto muzyki współczesnej i eksperymentalnej w Krakowie

21. Sacrum Profanum

MULTIWERSUM

23–24 września i 9–12 listopada w Krakowie

KUP BILET

Już jutro w Krakowie rozpoczyna się wielkie święto muzyki współczesnej! Wrześniowa część festiwalu to dwa koncerty: Bugle Call i In Between, podczas których usłyszmy między innymi medytacyjne dudy, skandynawskie kołysanki i elektroniczne requiem. 

Pierwszym sygnałem rozpoczęcia festiwalu Sacrum Profanum w sobotę 23 września będzie dźwięk dud.  Erwan Keravec w różnych częściach Rynku Głównego wykona utwory Glassa, Radigue i własny. Zagra w samym sercu miasta – uroczyście, artystycznie i oficjalnie. Każda kompozycja prezentuje inny aspekt dud: tradycyjną dla tego instrumentu grę w marszu, dynamikę i rytmiczność oraz długi dźwięk i medytację.

Po pierwszej części koncertu zaprowadzimy uczestników do sekretnej lokalizacji, gdzie usłyszmy Duo van Vliet, który tworzą obecnie akordeonista Rafał Łuc i altowiolista Rafał Zalech. W programie koncertu znalazły się dzieła najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia: Moniki Szpyrki, Pawła Malinowskiego i Rafała Zapały, zestawione z kompozycją Jamesa Blacka. Program łączy refleksję nad współczesnością z muzyką: raz oniryczną, raz precyzyjną, wypełnioną przepięknymi harmoniami, elementami performansu, ASMR czy plądrofonii – cytatami z innych utworów.

W niedzielę usłyszymy natomiast grupę Ensemble E. To międzynarodowy zespół artystów i muzyków pod kierownictwem Matsa Gustafssona działający na polach współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, improwizacji, folku, free jazzu i innych tradycji muzycznych. Gustafsson poprosił artystów o podzielenie się najważniejszym osobistym wspomnieniem muzycznym – melodią pierwszej kołysanki czy pieśni, która trwale się w nich zapisała. W ten sposób stworzyli oni oryginalną ekspresję opartą na okruchach pamięci.

Tego wieczoru usłyszymy również koncert Jędrzeja Siwka, balansujący między muzyką współczesną i ambientową, rozpisany na syntezatory analogowe, wirtualny chór, wirtualny kwartet smyczkowy, loopery oraz elektronikę. Artysta opowiada historie dźwiękiem, balansując między muzyką eksperymentalną, współczesną i ambientową. Koncert będzie również przestrzenią do medytacji, głębokiego słuchania, odnalezienia spokoju ducha na tle muzyki sprzyjającej wyciszeniu oraz odpuszczaniu. 

Zapraszamy na tegoroczny festiwal Sacrum Profanum! W Multiwersum wspólnie będziemy szukać multi-: wersji, wariantów, gatunków, przestrzeni, lokacji, światów i relacji.

Pełny program 21. edycji Sacrum Profanum dostępny jest na stronie festiwalu. Bilety są dostępne w sprzedaży na KBF: BILETY, w aplikacji KBF: PLUS i na EVENTIM.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter