Przejdź do treści
Powrót

Poszpitalne budynki przy ulicy Kopernika wypełnią się sztuką! Zapraszamy na wystawę Listy do R.

Listy do R.

Cracow Art Week KRAKERS 2023

12–18.05.2023

Kraków, ul. Kopernika 15

„Art always wins! Sztuka zawsze zwycięża!” To hasło, które przyświeca organizatorom i organizatorkom tegorocznego Cracow Art Week KRAKERS. To największa tego typu impreza w Polsce, dzięki której Kraków co roku wypełnia się sztuką współczesną. Od dziś KRAKERS obecny będzie też w dzielnicy Wesoła i na kilka dni przejmie przestrzeń przy ulicy Kopernika 15.

Dzięki działaniom Miasta Kraków i KBF poszpitalne budynki przy ulicy Kopernika wypełniają się kulturą. Motyw przewodni wystawy Listy do R. opiera się na idei sztuki jako narzędzia terapeutycznego, które odpowiednio wykorzystane może służyć poprawie życia psychicznego człowieka. Ekspozycja ideowo koresponduje z zabudowaniami poszpitalnymi w obrębie Wesołej, gdzie od XIX wieku mieszkańcy Krakowa odnajdywali pomoc w kwestiach zdrowotnych.

Kilka słów o wystawie od organizatorów:

Punktem wyjścia dla idei wystawy Listy do R. jest uznanie uzdrawiającego wymiaru aktu tworzenia. Posługując się cytatami z Fragmentów dyskursu miłosnego Rolanda Barthes’a, kuratorki oraz artystki i artyści stworzyli wizualny katalog stanów i uczuć doświadczanych przez osoby zakochane. Dla francuskiego filozofa pisanie książki miało wymiar terapeutyczny. Taka intencja towarzyszy także wielu twórcom sztuk wizualnych. Przetransponowanie języka na media plastyczne zasadza się na uniwersalności opisanych przez Barthes’a doświadczeń, takich jak zauroczenie, euforia czy rozczarowanie.

Wystawę porządkują tytuły wybranych rozdziałów książki dotyczące kolejnych etapów, przez które przechodzi osoba przeżywająca miłosny zawód. Wśród nich znalazły się między innymi: Nieobecny, Nieustępliwy, Agony, Kochać miłość, Wstążka, Oczekiwanie, Ciało innego, Dedykacja, Obdarty ze skóry, Statek widmo czy Obsceniczność miłości. Enigmatycznym na pozór tytułom towarzyszą krótkie opisy doświadczenia, którego dotyczy dany esej.

Do udziału w projekcie zaproszono ponad 20 artystek i artystów młodego pokolenia, z których większość związana jest z Krakowem. Kuratorki przepisują dzieło Barthes’a na nowo, by skonfrontować sugestywność języka z perswazyjnością obrazu.

W ramach wystawy zostanie pokazanych ponad 90 prac. Dominować będą realizacje wykonane w technice malarskiej i rysunkowej. Ekspozycję uzupełnią prace wideo, fotografie, rzeźby kinetyczne oraz instalacje.

Wystawa jest organizowana w ramach sekcji konkursowej Laboratorium Cracow Art Week KRAKERS 2023 – projekt Listy do R. znalazł się wśród 10 laureatów wybranych przez komisję ekspertów z ponad 80 zgłoszeń. Wzorem zagranicznych tygodni sztuki KRAKERS nieprzerwanie od 2012 roku jest główną imprezą promująca sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. Jest także prężnie działającą platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną służącą zarówno artystom, mieszkańcom, jak i licznie przybywającym do miasta turystom.

ARTYŚCI I ARTYSTKI: Marta Antoniak, Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Michalina Bigaj, Martyna Borowiecka, Monika Chlebek, Xawery Deskur, Mateusz Hajdo, Weronika Izdebska, Ziemowit Kmieć, Grzegorz Kozera, Kamil Kukla, Katarzyna Kukuła, Grupa Łono, Krzysztof Maniak, Justyna Mędrala, Olga Pawłowska, Aneta Stępień, Łukasz Stokłosa, Mariusz Tarkawian, Michał Zawada.

KURATORKI: Mirosława Bałazy, Monika Kozioł, Agnieszka Sachar, Martyna Sobczyk.

CZAS TRWANIA: 12–18.05.2023

 12.05: 20.00–22.00 / wernisaż

13.05: 12.00–18.00

14.05: 12.00–19.00

15.05 – nieczynne

16–17.05: 17.00–19.00

18.05: 17.00–20.00 / finisaż

W dniu finisażu o godzinie 19.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter