Przejdź do treści
Powrót

Październik w Pałacu Potockich

Październik w Pałacu Potockich zapowiada się niezwykle intensywnie. Na początku miesiąca znajdzie tu przestrzeń Festiwal Unsound ze strefą branżową. Najmłodszym miłośnikom kaligrafii polecamy warsztaty litery elementarzowej, a na fanów muzyki filmowej czeka spotkanie z kompozytorem Pawłem Mykietynem. Do programu powraca także Po\wolna Sobota, która niezmiennie będzie koncentrować się wokół pojęć uważności i dobrego życia. Czekają nas bezsenne noce pełne literatury – Noc Księgarń i Noc Poezji. Nie zabraknie spotkań dla najmłodszych, koncertów i paneli dyskusyjnych., a krakowskich czytelników na pewno ucieszy fakt, że pod koniec miesiąca w Pałacu Potockich zagości Festiwal Conrada.

Nieprzespane noce, czyli Noc Poezji oraz Noc Księgarń

7 i 8 października w Pałacu Potockich pierwsze skrzypce będą grały wiersze. Wszystko za sprawą odbywającej się w Krakowie XIII Nocy Poezji. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest Milczenie i cisza. Zapraszamy na szereg spotkań autorskich m.in. z Marcinem Czerkasowem, Idą Siechowicz, Martinem Suchankiem, Krzysztofem Bartnickim, Filipem Matwiejczukiem oraz Michałem Sobolem. Miłośników poezji zapraszamy również na premierę nowego numeru kwartalnika „Kontent” oraz rozstrzygnięcie konkursu na miniaturę dźwiękową inspirowaną wierszami Wisławy Szymborskiej.

13 października w przeszło 170 księgarniach w całej Polsce będziemy świętować Noc Księgarń, do której po raz kolejny dołącza Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem tej ogólnopolskiej inicjatywy jest szerzenie czytelnictwa i promocja kameralnych księgarń. Wśród wyjątkowych miejsc, które przygotują coś specjalnego na tę okazję, nie mogło zabraknąć księgarni Compare Bookstore zlokalizowanej na parterze Pałacu Potockich, która zaprasza na krótki, improwizowany i komediowy spektakl na bazie tematów, zdań oraz postaci z tekstów Wisławy Szymborskiej zebranych w tomie Zabawy literackie. Utwory wybrał i opracował Mateusz Pakuła.

Human Week – V Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego

Między 9 a 11 października w Pałacu Potockich odbędzie się szereg wykładów, warsztatów i paneli z zakresu prewencji i leczenia chorób psychicznych oraz opieki psychiatrycznej i połączenia jej z nowymi technologiami. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia Human Week – Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego, którego organizatorem jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jest Przyjaciele zdrowia psychicznego, a celem, jak co roku – zwiększenie świadomości mieszkańców Krakowa w kwestii zagrożeń, jakie mogą wywołać problemy psychiczne. Organizatorzy chcą zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego poprzez różne wydarzenia kulturalne i sportowe.

Premiery w Pałacu: Wojciech Jagielski, Andrzej Leder i inni

4 października godz. 18.00 zapraszamy do księgarni Compare Bookstore na spotkanie z Małgorzatą Lebdą. Oszczędna, oddziałująca na zmysły debiutancka powieść autorki łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Małgorzata Lebda, znana do tej pory z twórczości poetyckiej, stworzyła wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Z autorką porozmawia Paulina Małochleb. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.

10 października o godz. 18.00 również w Compare Bookstore odbędzie się krakowska premiera najnowszej książki poetyckiej Kariny Caban Niewiele nieszczęścia. Z autorką tomów Dużo drobnych i Niewiele nieszczęścia, a także laureatką Nagrody im. Anny Świrszczyńskiej za debiut poetycki w 2022 roku porozmawia Małgorzata Bugaj.

Do Pałacowej księgarni powrócimy 18 października na spotkanie z tłumaczem Markiem Jeziorskim, tłumaczem książki Kronika w kamieniu Ismaile Kadarego – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy albańskich. Opisane w książce wydarzenia dzieją się w latach 1940–1943 w mieście okupowanym kolejno przez wojska włoskie, greckie i niemieckie. To opowieść o kamiennym miasteczku i jego mieszkańcach widziana oczami kilkuletniego chłopca (alter ego autora), która jednak daleka jest od klasycznej wspomnieniowej powieści autobiograficznej.

Z kolei 11, 16 oraz 17 października zapraszamy na „Premiery w Pałacu”. W pierwszym październikowym wydarzeniu z tego cyklu spotkamy się z Marcinem Świątkowskim. W swojej debiutanckiej powieści Psy Pana, autor przenosi czytelników do XVII-wiecznej Europy, a konkretnie do ogarniętych wojną trzydziestoletnią Niemiec. Wielka historia, która ewoluuje na oczach czytelnika. Bohaterowie, których wszystko wydaje się dzielić. Magia, inkwizycja i przygoda nie tylko dla miłośników fantastyki. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo SQN.

16 października porozmawiamy z Wojciechem Jagielskim o jego najnowszym dziele Wojna. Antologia reportażu wojennego. Pretekstem do spotkania jest premiera monumentalnej antologii reportażu wojennego, w której znalazły się teksty takich gigantów literatury, jak: John Steinbeck, Albert Camus, Ernest Hemingway, Albert Camus, Gabriel García Marquez, Mario Vargas Llosa czy Ryszard Kapuściński. Wojciech Jagielski wybrał teksty najbardziej uznanych korespondentów wojennych i opatrzył je autorskim komentarzem. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.

Dzień później porozmawiamy z Andrzejem Lederem, który opowie o swojej książce: Ekonomia to stan umysłu. Żyjemy doprawdy w ciekawych czasach. Ani język tradycyjnych nauk społecznych, ani polityczny dyskurs liberalizmu czy konserwatyzmu, ani lewicowe teorie XX wieku nie pozwalają zrozumieć współczesnych zjawisk, które zaskakują nas swoją gwałtownością i skalą. Stąd może popularność języka ekonomii, którego pojęcia i metafory są używane do opisu nawet dziedzin pozornie od ekonomii odległych. Współorganizatorem jest Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Nie zabraknie również październikowych rekomendacji. Już 12 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie „Kraków i Świat” mówiony. Rekomendacje. W październikowej odsłonie kulturalnego talk-show miesięcznika Katarzyna Wójcik porozmawia z gościem wieczoru – Marią Anną Potocką o jej eseju Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet. Wcześniej m.in. posłuchamy rozmowy Krzysztofa Burnetki i Witolda Beresia o sposobach pisania, poznamy haiku Elżbiety Tabakowskiej, zobaczymy wideofelieton Ewy Lipskiej i będziemy delektować się muzyką na żywo.

Migracje, czyli 15. Festiwal Conrada

Tradycyjnie ostatni tydzień października w Krakowie będzie zdominowany przez literaturę: premiery literackie oraz spotkania z cenionymi pisarzami i pisarkami. Odbywają się bowiem wówczas Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Conrada – w tym roku pod hasłem Migracje. Część festiwalowych wydarzeń – wybrane spotkania z autorami i autorkami, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkania branżowe – gościć będzie w Pałacu Potockich. Więcej informacji o programie na stronie Festiwalu Conrada.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Po przerwie wakacyjnej do Pałacu powraca znany i lubiany cykl Po\wolna Sobota. 21 października będziemy wspólnie z Agą Kozak koncentrować się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee osiebiedbania – selfcare i siebiekochania – selflove. W pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 znowu zobaczymy ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas. Szczegółowy program spotkań i warsztatów zostanie ogłoszony 9 października na stronie internetowej Pałacu Potockich.


Muzyka w Pałacu

W tegorocznym programie Festiwalu Unsound znalazła się wyjątkowa perełka dla wszystkich przedstawicieli branży muzycznej i kreatywnej. W dniach 1–6 października w godzinach od 12.00 do 18.00 Pałac Potockich zostanie zaadaptowany na potrzeby kreatywnej społeczności. Strefa Industry została stworzona z myślą o profesjonalistach i przyszłych partnerach festiwalu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

15 października o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich miłośników muzyki filmowej na spotkanie w ramach cyklu „Porta w Pałacu”. Gościem spotkania będzie Paweł Mykietyn, wybitny polski kompozytor muzyki klasycznej, teatralnej i filmowej, laureat wielu nagród, w tym w 2022 roku Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Cannes Soundtrack Award za muzykę do filmu IO. Rozmowa będzie swoistym preludium do wieczornego koncertu inaugurującego 10. Krakowską Jesień Muzyczną.

Z kolei 31 października Stowarzyszenie Dom Światła i Dźwięku zaprasza na koncert z okazji 50-lecia Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Studio zostało założone przez Józefa Patkowskiego jako drugi, obok Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie, najważniejszy ośrodek muzyki elektroakustycznej w Polsce. W programie znalazły się utwory kompozytorów związanych ze SME w Krakowie.

Dla dzieci i młodzieży

W październiku kontynuujemy cykl łączący w sobie naukę pięknego i intuicyjnego pisania. 8 i 14 października odbędą się warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży. Skupimy się na wypracowaniu pięknego szkolnego pisma opartego na autorskiej literze elementarzowej Ewy Landowskiej. Na warsztatach uczestnicy poznają rozwiązania konstrukcyjne liter pomyślane tak, aby proces pisania był intuicyjny i swobodny, a łączenia pozwalały na płynne i czytelne pisanie. Warsztaty są szansą nauczenia się ładnego, niemęczącego pisania oraz poprawy charakteru pisma.

W październiku nie mogło zabraknąć również „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. 15 października odkryjemy wspólnie niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

***

Wszystkie informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.

Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To także punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich. Na początku każdego miesiąca prezentujemy program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing. Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF, Galeria Bunkier Sztuki i księgarnia Compare Bookstore. Spotkajmy się przy Rynku Głównym 20!

Obserwuj nas:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

Kontakt: palacpotockich@kbf.krakow.pl

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter