Przejdź do treści
Powrót

Olśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa przyznane w 7 kategoriach

Twórcy serialu „Wielka woda” z Grand Prix. Olśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa przyznane w 7 kategoriach!

 Jan Holoubek i Agnieszka Żulewska, Paweł Łoziński, Patryk Pufelski, Wojciech Zmorzyński, Monika Brodka i 1988 (Przemysław Jankowiak) Marek Napiórkowski oraz Katarzyna Szyngiera zostali nagrodzeni w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Anja Rubik i jej fundacja Sexed.pl otrzymała Nagrodę Specjalną magazynu „Vogue” Polska.

Zwycięzców poznaliśmy 3 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość była transmitowana w Onecie, a relację z gali wyemituje 4 marca o godz. 15:15 telewizja TVN.

Nagrody Onetu i Miasta Krakowa, które przyznaliśmy już po raz siódmy, weszły w obieg kultury i stanowią jego ważną część. Są istotne dla artystów i artystek, którzy O!Lśnieniami chwalą się na okładkach książek i w swoich biogramach. Ogromnie się cieszę, że udało nam się w grę w kulturę zaangażować naszych użytkowników i czytelnikówmówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska. 

− Po raz kolejny w organizowanym wspólnie przez nasze miasto oraz portal Onet plebiscycie to odbiorcy działań kulturalnych wybrali twórców, którzy ich zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie. Gratuluję zwycięzcom i nominowanym, cieszę się, że w tym gronie są także artyści i projekty z naszego miasta. Życzę Państwu dalszego rozwoju karier oraz kolejnych przedsięwzięć, które inspirują, zachwycają, zmuszają do refleksji, a także częstych twórczych i artystycznych spotkań w Krakowie, mieście kulturalnych olśnieńmówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

O wynikach zadecydowali internauci, którzy na stronie www.olsnienia.onet.pl oddali głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę Główną Olśnienie 2023, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. i największą liczbę głosów internautów otrzymali twórcy serialu „Wielka woda”: reżyser Jan Holoubek oraz odtwórczyni głównej roli, Agnieszka Żulewska, którzy jednocześnie zostali wyróżnieni w kategorii Serial.

Laureatem O!Lśnień w kategorii Film został Paweł Łoziński za „Film balkonowy” – dokument, który ogląda się jak fabułę. Rozmowy o życiu z przypadkowymi przechodniami, nakręcone z punktu widzenia własnego balkonu, układają się w portret współczesnych Polaków i Polski.

Laureatem w kategorii Literatura został Patryk Pufelski za „Pawilon małych ssaków”, za dziennik, będący skuteczną i przekonującą próbą, znalezienia w przemocowym świecie nadziei i sensu. Książka pozytywna w przekazie, nowatorska w formie i jednocześnie przystępna.

Wojciech Zmorzyński został wyróżniony w kategorii Sztuki wizualne za wystawę Fangor. Poza obraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Za przemyślaną i zaskakującą podróż po twórczości Wojciecha Fangora – od czasów nastoletnich do ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Za stworzenie ekspozycji pokazującej modus operandi artysty, w którym nie tylko koło i abstrakcja budzą emocje.  

W kategorii Serial nagrodzono Jana Holoubka i Agnieszkę Żulewską za serial „Wielka woda” – opowiedzianą z rozmachem historię powodzi, z której wylewa się nieporadność władzy, mizoginizm, konflikty pokoleń. Za wykreowanie bohaterki emblematycznej dla walczących o swoje miejsce i niezależność kobiet.

Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymali Brodka i 1988 (Monika Brodka i Przemysław Jankowiak) za płytę „Sadza” – za muzyczną opowieść o dojrzałości, na której osadza się przeszłość. Za nostalgiczne teksty i nieoczywisty muzyczny mix, którego autorem jest 1988 współtwórca i producent płyty.

W kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz został nagrodzony Marek Napiórkowski za płytę „String Theory”, na której łączy jazzowe improwizacje ze smyczkowym brzmieniem orkiestry Aukso Marka Mosia. Za ciągłe muzyczne poszukiwania i stałą obecność na najwyższym podium wśród jazzowych gitarzystów.  

W kategorii Teatr Katarzyna Szyngiera otrzymała nagrodę za reżyserię musicalu „1989” stworzonego we współpracy z Marcinem Napiórkowskim, Andrzejem „Webberem” Mikoszem, Mateuszem Wlekłym oraz z zespołem aktorskim. Za przemyślany i artystycznie uwodzący rapowany musical o powstaniu Solidarności. Opowieść przywracającą pamięć o kobiecych bohaterkach tamtego czasu. Energetyczna muzyka, taniec, teksty songów budują pozytywny mit i dają widzom nadzieję, że jednostka może zmienić historię.

Wręczono także Nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję Vogue Polska. Otrzymała ją Anja Rubik i jej fundacja Sexed.pl

Więcej: www.olsnienia.onet.pl

Organizatorzy: Onet, Miasto Kraków

Partnerzy: KBF, Vogue Polska, Polswiss Art., ZAiKS, BMW

Partnerzy medialni: Vogue.pl, Forbes Women Polska, Newsweek Polska, Chillizet

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter