Przejdź do treści
Powrót

O!Lśnienia 2022 przyznane!

O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa przyznane

 

Kaśka Sochacka, Jakub Żulczyk, Konrad Aksinowicz, Maciej Stuhr, Wilhelm Sasnal, Adam Szymczyk, Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Dominika Bednarczyk, Maja Kleczewska, Paulina Przybysz, Kuba Więcek Trio zostali nagrodzeni w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Małgorzata Mirga-Tas, artystka wizualna, otrzymała Nagrodę Specjalną magazynu „Vogue” Polska.

 

Wyniki głosowania zostały ogłoszone podczas uroczystości wręczenia nagród w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Wydarzenie było transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. W sobotę, 5 marca o godzinie 15:45 TVN pokaże reportaż z wręczenia.

 

O wynikach zadecydowali internauci, którzy na stronie www.olsnienia.onet.pl oddali głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Poważna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial.

Nagrodę Główną Olśnienie 2022, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. i największą liczbę głosów internautów otrzymała Kaśka Sochacka, która jednocześnie została wyróżniona w kategorii Muzyka Popularna.

Konrad Aksinowicz i Maciej Stuhr zostali laureatami O!Lśnień w kategorii Film za „Powrót do tamtych dni” – jak podkreślono podczas gali za – poruszający, do głębi osobisty obraz dzieciństwa naznaczonego piętnem nałogu oraz  za mistrzowsko wykreowaną postać ojca dotkniętego chorobą alkoholową.

Laureatem w kategorii Literatura został Jakub Żulczyk za powieść „Informacja zwrotna” za doskonale naszkicowany portret zakłamanego świata alkoholika, jego toksycznego wpływu na najbliższych i mroku, w jaki wciąga wszystkich, którzy się do niego zbliżą.

Wilhelm Sasnal i Adam Szymczyk zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za ekspozycję „Taki pejzaż”, która podbiła serca widzów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W kategorii Serial nagrodzono Magdalenę Różczkę i Łukasza Simlata za role w serialu „Rojst ’97” w reż. Jana Holoubka. Aktorzy zostali docenieni za wykreowanie wyrazistych, zapadających w pamięć ekranowych bohaterów.

Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymała Kaśka Sochacka za płytę „Ciche dni” – za jeden z najważniejszych debiutów ostatnich kilkunastu miesięcy. Jak uzasadniono podczas gali: za płytę z wpadającymi w ucho melodiami, co dziś nie zdarza się często, i teksty dające nowe spojrzenie na uczucia, o których wydawało się, że napisano już wszystko.

W kategorii Muzyka poważna, balet, jazz Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio zostali nagrodzeni za wyrafinowany stylistycznie i pastiszowy album „Kwiateczki”, a także za odważne i pomysłowe spotkanie z renesansowymi tekstami „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego i nadanie im współczesnego brzmienia i znaczeń.

W kategorii Teatr aktorka Dominika Bednarczyk i reżyserka Maja Kleczewska otrzymały nagrodę za „Dziady” w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za znalezienie współczesnego klucza do klasyki, przy jednoczesny zachowaniu szacunku dla ducha oryginalnego tekstu. Za stworzenie jednej z najbardziej poruszających kreacji Mickiewiczowskiego Konrada we współczesnym teatrze.

Wręczono także Nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję Vogue Polska. Otrzymała ją artystka wizualna Małgorzata Mirga-Tas, która będzie w tym roku reprezentować Polskę na Biennale w Wenecji.

Więcej: www.olsnienia.onet.pl

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter