Przejdź do treści
Powrót

Odkryj miasto na nowo z krakowskimi szopkami!

 

Budzą zachwyt, wywołują uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych, dają nam radość i pozwalają przenieść się w niezwykły świat wyobraźni. Nie ulega wątpliwości, że szopki są symbolem świątecznego Krakowa. Już po raz siódmy w ramach akcji Wokół Szopki w obrębie całego miasta pojawi się kilkadziesiąt mieniących się kolorami eksponatów. Na wielbicieli szopkowej tradycji czeka spacer oraz gra terenowa dla dzieci. Szopki będą prezentowane w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia.

Jedyne takie na świecie, barwne, błyszczące szopki inspirowane architekturą naszego miasta tworzą niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo od 2018 roku figuruje na „Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”. Od 2015 roku, dzięki wspólnej inicjatywie KBF i Muzeum Krakowa, szopki wychodzą w grudniu w przestrzeń miasta i towarzyszą mieszkańcom oraz turystom podczas zimowych spacerów po Krakowie. Kiedy zaczyna robić się coraz chłodniej, a słońce szybko znika za horyzontem, spacer Wokół Szopki jest doskonałą inspiracją, by wstać z kanapy, włożyć ciepły płaszcz, buty, rękawiczki, szalik, czapkę – i wyjść z domu. Każdy punkt na mapie wędrówki to inna ukryta historia, która tylko czeka, aż ktoś ją pozna. Tym razem zgodnie z tematem spaceru „Miasto – Odnowa” przeniesiemy się do czasów dwudziestolecia międzywojennego, modernizmu i awangardy.

W ponad 30 lokalizacjach przez dwa miesiące będzie można podziwiać szopki wykonane na przestrzeni lat zarówno na kolejne konkursy szopek krakowskich, jak i na specjalne zamówienie. Każda z budowli jest inna i wyjątkowa, a obok tradycyjnych elementów często pojawiają się odniesienia do współczesności. Dlatego warto wybrać się na wspólną wyprawę w poszukiwaniu umieszczonych przez szopkarzy aluzji do ważnych wydarzeń, nawiązujących do nich postaci czy symboli. Podczas wycieczki szlakiem szopek – od tych najmniejszych eksponowanych w witrynach sklepów czy restauracji, po największe dumnie zdobiące place i ulice w samym sercu miasta – możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanej mapki oraz spacerownika. Zawiera on trzy propozycje tras zwiedzania, krótkie opisy architektonicznych perełek krakowskiego modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz nawiązania do awangardowej literatury.

Mapki w dwóch wersjach językowych można znaleźć w punktach InfoKraków oraz online, natomiast spacerownik w języku polskim i angielskim będzie w tym roku dostępny tylko w wersji elektronicznej – do pobrania na stronie www.wokolszopki.pl.

 

Konkurs szopek na Rynku Głównym

Zgodnie z tradycją w pierwszy grudniowy czwartek (2 grudnia) szopkarze zgromadzą się na Rynku Głównym, gdzie na stopniach pomnika Adama Mickiewicza zaprezentują swoje prace w ramach 79. Konkursu Szopek Krakowskich. Szopki będzie można podziwiać od godziny 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 korowód szopek prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic przemaszeruje wokół Rynku na scenę, gdzie poznamy wszystkich uczestników konkursu. Następnie twórcy przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory (siedziby Muzeum Krakowa – organizatora konkursu), by poddać je ocenie jury, składającego się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Zwycięzców poznamy 5 grudnia o godzinie 14.00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Od 6 grudnia do 27 lutego szopki będą pokazywane na wystawie pokonkursowej, która w tym roku po kilkuletniej przerwie powraca do Pałacu Krzysztofory.

 

Atrakcje (nie tylko) dla najmłodszych

Ciekawe opowieści związane z krakowskim szopkarstwem czekają na wszystkich, którzy wybiorą się na spacer z przewodnikiem organizowany dla dzieci 26 grudnia o godz. 16.00. Usłyszymy o zabawnych historiach, które inspirowały szopkarzy oraz o szalonych konstrukcjach i postaciach charakterystycznych dla poszczególnych eksponatów. Tradycyjnie 6 stycznia spacer Wokół Szopki poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Z kolei zimowe popołudnia umili rodzinna gra terenowa dotycząca szopek znajdujących się w obrębie Plant. Wspólna zabawa uczy spostrzegawczości i cierpliwości, a także pozwala na bliższe poznanie krakowskiej tradycji. Kartę z zadaniami do samodzielnego lub rodzinnego rozwiązywania będzie można pobrać w punktach InfoKraków (polecamy zwłaszcza te usytuowane blisko Plant: św. Jana 2 Sukiennice, Powiśle 11, Szpitalna 25) oraz na stronie internetowej www.kidsinkrakow.pl.

Aby każdy mógł skorzystać z możliwości uczestniczenia w spacerach, podczas trwania projektu na platformie miejskiej PLAY KRAKÓW pojawią się bezpłatne materiały wideo, o których będziemy informować na bieżąco.

Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa przy wsparciu mecenasa projektu – Suempol, partnera strategicznego – Galeria Kazimierz oraz partnerów – MPK SA oraz Kopalnia Soli Wieliczka.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter