Przejdź do treści
Powrót

Nowa odsłona Festiwalu Conrada – dyrektorką kreatywną została Olga Drenda!

W ciągu ostatnich 15 lat Festiwal Conrada, organizowany w partnerstwie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, stał się najważniejszą imprezą literacką w Polsce i jedną z największych w Europie. Dzięki niemu setki (a może tysiące? kto to zliczy…) pisarzy i pisarek gościło w Krakowie, dziesiątki tysięcy (może setki…) miłośników i miłośniczek czytania miało okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami i autorkami, dyskutować o książkach, a także sprawach, które nas nurtują – i współtworzyć to wspaniałe święto literatury.

Ten sukces nie byłby możliwy bez ustępujących w tym roku dyrektorów Festiwalu, czyli Michała Pawła Markowskiego oraz Grzegorza Jankowicza, którym dziękujemy za pracę, pomysły i nigdy niesłabnącą pasję dla literatury!

Nową dyrektorką kreatywną Festiwalu została Olga Drenda, pisarka, antropolożka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. – Chciałabym utrzymać charakter Festiwalu jako wielkiej, inspirującej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich, a przede wszystkim pokazać, jak bardzo i na jak wiele sposobów literatura działa, wciąga, porusza. Będę się starać, by było to wydarzenie, z którego ludzie wynoszą świeże myśli, inspiracje i intuicje, który będą żywo wspominać i na który będą powracać – mówi.

A jak wygląda symboliczne przekazanie dyrektorskich obowiązków, możecie zobaczyć sami, bo udało się nam uwiecznić ten moment na filmie. O to, żeby wszystko się udało i abyśmy mogli w ostatnim tygodniu października po raz kolejny spotkać się w Krakowie nadal będzie dbała Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego:

– Przez 15 lat wokół Festiwalu zebrała się ogromna społeczność czytelników oraz czytelniczek i pozostajemy jej wierni. Jak co roku przygotowujemy bogaty program spotkań z twórczyniami i twórcami z całego świata, a także warsztatów, pokazów filmowych, wydarzeń dla dzieci i rodzin oraz spotkań branżowych realizowanych w ramach Kongresu Książki.

Do zespołu festiwalowego jako redaktor literacki dołączył także Michał Sowiński z „Tygodnika Powszechnego”:

– Literatura to nie zadrukowane na czarno strony w książkach, tylko opowieść, którą współtworzymy my wszyscy: pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki, wydawcy i wydawczynie, a przede wszystkim czytelnicy i czytelniczki. Spotkajmy się tej jesieni w Krakowie, aby napisać kolejny jej rozdział. A ja w międzyczasie zadbam, żeby wszyscy dowiedzieli się, o czym będziemy w tym roku rozmawiać, a także żeby każdy miał co przeczytać na temat tegorocznych gości.

Tegoroczna, 16. edycja Festiwalu Conrada zaplanowana jest tradycyjnie na koniec października. Pierwsze informacje o programie zostaną ogłoszone już w czerwcu – na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a także na stronie i w mediach społecznościowych Festiwalu Conrada i jego organizatorów, którymi są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

 

Zapraszamy na kanały Festiwalu Conrada:

WWW

Facebook

Instagram

Link do filmu wspomnianego w czwartym akapicie: TUTAJ

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter