Przejdź do treści
Powrót

Nagroda FMF Ambassador dla Dirka Brossé!

23 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się uroczyste wręczenie statuetki FMF Ambassador. Nagrodę z rąk organizatorów Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odebrał belgijski dyrygent i kompozytor Dirk Brossé.

Wydarzenie International Gala: Individuals było zwieńczeniem drugiego dnia 17. FMF. W Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszeliśmy kompozycje z takich filmów jak Wieloryb, Napoleon, Obiecująca. Młoda. Kobieta, Spider-Man: Poprzez multiwersum czy Batman Forever. O znakomite wykonanie różnorodnego repertuaru zadbali muzycy Sinfonietty Cracovii i Chóru Filharmonii Krakowskiej oraz soliści pod batutą Dirka Brossé. Ważnym momentem wieczoru było uhonorowanie belgijskiego dyrygenta i kompozytora nagrodą FMF Ambassador.

„Z ogromną radością i dumą zgromadziliśmy się dziś, aby uhonorować niezwykłą osobowość świata muzyki. W uznaniu zasług Dirka Brossé dla budowania międzynarodowych relacji i wzmacniania więzi między Krakowem a Gandawą, oraz jego wkładu w rozwój lokalnego środowiska twórczego, przyznajemy mu tytuł Ambasadora FMF. Laureat, poprzez swoje zaangażowanie w takie przedsięwzięcia jak Film Fest Gent i World Soundtrack Award, łączył nas z kompozytorami i przedstawicielami branży z całego świata” – mówił dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

„Minimalistyczna statuetka z mosiądzu pokazuje dwa koła – jedno nie może się obracać, nie wprawiając w ruch drugiego. To system połączony, w którym sukces zależy od współpracy i wzajemnej pomocy. W istocie nagroda dedykowana jest tym wszystkim, którzy tworzą trwałe połączenia festiwalu ze światem. Nie mam wątpliwości, że osoba, którą dzisiaj wyróżniamy, spełnia powyższe kryteria” – mówiła dyrektorka KBF Carolina Pietyra.

Dirk Brossé to uznany na arenie międzynarodowej dyrygent i wielokrotnie nagradzany kompozytor. Obecnie pełni funkcje dyrektora muzycznego Orkiestry Kameralnej Filadelfii, dyrektora artystycznego Prima La Musica oraz dyrektora muzycznego World Soundtrack Academy w ramach Film Fest Gent. Jest również profesorem kompozycji i dyrygentury w Królewskiej Akademii Muzycznej w rodzinnej Gandawie, a od stycznia tego roku dyrygentem honorowym Sinfonietty Cracovii. Jego trasa koncertowa z muzyką Wojciecha Kilara i Philipa Glassa jest tylko jednym z licznych przykładów jego nieocenionego wkładu w świat muzyki filmowej.

Dirk Brossé skomponował około pięciuset utworów, w tym koncerty, oratoria, liedy, a także muzykę kameralną i symfoniczną. Jego talent wielokrotnie służył kinu, telewizji i teatrowi, co przyniosło mu między innymi nominację do nagrody Emmy.

„Od wielu lat Dirk Brossé współpracuje z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, prowadząc niezapomniane jubileuszowe koncerty, takie jak Penderecki2Cinema, Kaczmarek2Cinema, czy The Music of Patrick Doyle. Dirk Brossé to także wspaniały, charyzmatyczny mówca i obywatel Europy. Jest ważnym ambasadorem wielojęzycznej i wielokulturowej Belgii. Jego zespół z Festiwalu Filmowego w Gandawie, we współpracy z FMF, rozwija projekty edukacyjne i branżowe dla młodych kompozytorów, promując w Gandawie wielu polskich twórców, takich jak Bartosz Chajdecki, Zbigniew Preisner, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar” – podkreślał Robert Piaskowski.

W wydarzeniu wzięli udział laureaci nagrody FMF Ambassador z poprzednich lat: Ray Costa, Diego Navarro i Robert Townson. Dirka Brossé oklaskiwali także wybitni kompozytorzy: Daniel Pemberton, Martin Phipps, Rob Simonsen, Anthony Willis i Elliot Goldenthal.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter