Przejdź do treści
Powrót

Kraków-Wow! Eksploruj miasto na Google Arts & Culture

Legendy, magia i tajemnice średniowiecznego miasta na Google Arts & Culture

 Kraków-wow to pierwsza polska kolekcja poświęcona miastu, która jest już dostępna dla internautów i internautek na całym świecie

Google Arts & Culture we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury  udostępnia nową kolekcję online. Projekt Kraków-wow to wirtualna podróż po polskiej stolicy królów, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W kolekcji znaleźć można ponad 50 wystaw oraz obejrzeć ponad 2 tysiące eksponatów, w tym zbroję młodzieńczą Zygmunta Augusta w 3D. Dzięki Street View internauci wybiorą się na wirtualny spacer po Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Książąt Czartoryskich, prywatnych apartamentach królewskich na Wawelu czy smoczej jamie. Nie zabraknie również wyjątkowej atmosfery miasta, które tętni kulturalnym życiem przez cały rok.


Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Europy, przyciągające corocznie miliony turystów z całego świata. Słynna stolica kultury kryje w sobie wiele tradycji, legend i średniowiecznych tajemnic. Kraków-wow to pierwsza polska kolekcja na Google Arts & Culture w całości poświęcona miastu. Teraz internauci i internautki będą mogli poznać uroki stolicy Małopolski, obok kolekcji przedstawiających takie metropolie jak Parma, Atlanta, Rio czy Dubaj.

Projekt to wielowątkowa opowieść, która zabiera internautów w podróż ulicami Krakowa i przybliża kontekst kulturowy miasta. Kraków-wow! pokazuje wirtualnie wyjątkowe miejsca, budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów, w tym lokalnej bohemy zgromadzonej wokół Piwnicy pod Baranami oraz Teatru Juliusza Słowackiego. Na wystawach uwiecznione zostały także detale dawnego życia codziennego – od obyczajów, strojów i rękodzieła po zabawki, tańce oraz mity i legendy.

Kultowe miejsca i dzieła sztuki

Krakowski Rynek Główny to jeden z najbardziej spektakularnych i największych średniowiecznych placów miejskich w Europie. Miejsce, gdzie codziennie rozbrzmiewa hejnał mariacki, i gdzie na obrazie Edwarda Dwurnika można spotkać krakowskie środowisko artystyczne. Wystarczy jedno kliknięcie, aby przenieść się na Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki nowym zdjęciom Street View, internauci mogą wybrać się na wycieczkę po Wzgórzu Wawelskim, przejść się po komnatach królewskich, a nawet zejść do Smoczej Jamy! Zamek prezentuje też swoje skarby: zbroję Młodego Króla Zygmunta Augusta w 3D, zegar toruńskiego zegarmistrza Lorenza Wolbrechta, dzieła Leona Wyczółkowskiego czy XVI-wieczne gobeliny.

Będąc w Krakowie nie można przegapić wycieczki do wielickiej żupy czyli kopalni soli, która od średniowiecza była własnością królewską i dostarczała skarbowi Państwa olbrzymie dochody. Żupy Krakowskie były najdłużej działającym i najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem w dziejach Polski i jednym z największych w Europie. Podczas wirtualnego zwiedzania można obejrzeć zabytkowe maszyny górnicze, wielkie komory i solniczki – maleńkie arcydzieła z cennej i różnorodnej kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Na odbiorców czekają również cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym fotografie wysokiej rozdzielczości takich dzieł jak Dama z gronostajem, Dziewczynka z Chryzantemami czy autoportret Olgi Boznańskiej. Niesamowitą gratką może być także zdobiąca widownię Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kurtyna autorstwa Henryka Siemiradzkiego, polskiego malarza historycznego.

Niezmiernie cieszę się, że od teraz bogate dziedzictwo Krakowa będzie na wyciągnięcie ręki dla wszystkich użytkowników internetu. Jestem dumny, że tak wiele krakowskich instytucji zaangażowało się w przygotowanie tej kolekcji – to wizytówka miasta oraz świadectwo jego niewyczerpanego potencjału. Zapraszam wszystkich do Krakowa, by osobiście poczuć jego niezwykłość – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Legendy i tradycje

118 motywów kwiatowych – i każdy inny. To część niezwykłej opowieści o krakowskiej wsi, która pozwala internautom zajrzeć za kulisy najstarszej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Równie wyjątkowe są kolekcje zabawek, w tym tych zaprojektowanych przez wybitną artystkę art déco, Zofię Stryjeńską.

Niezwykły klimat Krakowa tworzą także legendy. W kronikach Kadłubka można przeczytać o okrutnym, żarłocznym i srogim potworze w załomach pewnej skały. Smok znany jest też z innych wcieleń: Stanisław Pagaczewski uczynił go bohaterem kultowej książki Porwanie Baltazara Gąbki z 1965 roku, a Tomasz Bagiński przedstawił go w krótkometrażowym filmie Smok, powstałym w ramach cyklu „Legendy polskie – Allegro”. W kolekcji internauci zobaczą także paradę i rozszyfrują kostium Lajkonika oraz legendę o Panu Twardowskim, zatańczoną w jednym z charakterystycznych punktów Krakowa – tajemniczym Barbakanie.

Kraków, gdy zapada noc

Miasto królów rzadko śpi! Niegdyś uważany za najbardziej futurystyczny budynek w Krakowie, Vast Hotel Forum jest dziś pustą bryłą i pełni funkcję tętniącej życiem atrakcji nad brzegiem Wisły. Kazimierz – krakowska dzielnica żydowska – przyciąga szeregiem barów i kawiarni artystycznych. Mieszkańcy i turyści tłumnie uczestniczą w różnych festiwalach i imprezach, które odbywają się w tak interesujących miejscach jak Centrum Kongresowe ICE Kraków, Pałac Potockich czy Kaplica św. Kingi w Wieliczce. Międzynarodową renomą cieszą się festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia, festiwal muzyki eksperymentalnej Sacrum Profanum oraz znany ze spektakularnych widowisk Festiwal Muzyki Filmowej. Dumą miasta są też wydarzenia literackie: poświęcony poezji Festiwal Miłosza oraz skoncentrowany na prozie Festiwal Conrada, a także łączący światy kultury, nauki i technologii festiwal Bomba Megabitowa. Do ulubionych wydarzeń mieszkańców i gości Krakowa należą Wianki – letnie święto muzyki, podczas którego różne przestrzenie miasta zmieniają się w roztańczoną scenę.

Dbamy o dziedzictwo, ale też uważnie śledzimy najciekawsze zjawiska we współczesnej kulturze. Dzięki temu do Krakowa przyjeżdżają twórcy z całego globu, w tym zdobywcy Oscara czy Literackiej Nagrody Nobla. Równocześnie chcemy być bliżej lokalnej kultury, prezentując ją światu. Nie mam wątpliwości, że Google Arts & Culture świetnie temu służy – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, który organizuje setki wydarzeń rocznie.

Krakowska sztuka nowoczesna

W ramach krakowskiego projektu Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki udostępnia ponad 100 dzieł z własnej kolekcji, która kształtowała się już od połowy lat 60. Uniwersalność języka sztuki sprawia, że stworzone opowieści są niezmiennie aktualne i ciekawe.

Od wieków kulturowa spuścizna, jak i proza codziennego życia, wydarzenia historyczne na równi z podaniami i legendami – stanowią ważne źródło inspiracji dla artystów związanych z Krakowem. Sztuka aktualna często podejmuje polemikę z tradycją i dziedzictwem, chce stanowić impuls do zmiany na lepsze, obalać utrwalone schematy, prowadzić do rewolucji czy zmiany sposobu myślenia. W tworzonej od połowy lat 60. XX wieku Kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie znajdują się liczne przykłady dzieł, których autorzy w oryginalny, nietypowy sposób korzystają z kulturotwórczego i symbolicznego potencjału miasta, w którym żyją i działają – mówi Agnieszka Mazoń-Żywolewska, Specjalista ds. Kolekcji w Bunkrze Sztuki.

Kolekcja Kraków-wow powstała we współpracy z 13 partnerami, którymi są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Balet Cracovia Danza, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – CRICOTEKA, KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Żywy duch polskiej perły średniowiecza jest nadal obecny, a scena artystyczna i kulturalna miasta nadal kwitnie. Teraz każdy i wszędzie może poznać Kraków, odwiedzając wystawę Kraków-wow! na stronie Google Arts & Culture lub pobierając aplikację na Androida lub iOS.

 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter