Przejdź do treści
Powrót

Laureaci Krakowskiego Salonu Sztuki 2020 – Osoby Roku i Miejsca Roku

Po raz pierwszy w tym roku zamieniliśmy w tytułach nagród Krakowskiego Salonu Sztuki słowo „Dzieło” na „Osoby” i „Miejsca”. To bardzo symboliczna zmiana, która przenosi nacisk i uwagę z przedmiotów na ludzi. W puli nagród znalazło się aż 100 tysięcy złotych, które trafią do twórców i twórczyń związanych z Krakowem. Konkurs jest częścią programu „Kultura Odporna” Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Jego organizatorami są Miasto Kraków, KBF i Fundacja F.A.I.T.

W tym roku to właśnie konkurs okazał się najlepszym rozwiązaniem, by wspomóc działalność artystek, artystów oraz miejsc, które sztukę tworzą i sztuką żyją. Dziękujemy im więc za to, że działają w naszym mieście, że to ono pobudza ich artystyczną wenę. Dlatego pieniądze przeznaczone na organizację wystawy w Pałacu Sztuki przeznaczyliśmy na nagrody dla środowiska artystycznego, którego działania związane są z Krakowem lub dzieją się w Krakowie – tłumaczy Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Zależało nam na tym, aby poprzez organizację konkursu wesprzeć najbardziej kruche elementy lokalnego ekosystemu sztuki: artystów i artystki, kuratorki i krytyków, prywatne galerie, fundacje i stowarzyszenia. Przywołując figurę freelancera/freelancerki, chcieliśmy podkreślić niestabilność finansową i egzystencjalną wielu osób kształtujących współczesną kulturę – dodają Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki, dyrektorzy Krakowskiego Salonu Sztuki.

Społeczny aspekt tegorocznego konkursu okazał się pod wieloma względami trudny. Po pierwsze dlatego, że obnażył sporo paradoksów prawnych związanych z obowiązującymi w Polsce przepisami, po drugie sprowokował szereg pytań odnoszących się do kwestii solidarności środowiskowej, wspólnoty, odpowiedzialności i wartości, którymi jako środowisko się kierujemy. Dla Komisji ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy, która w tym roku przyznawała konkursowe nagrody, aspekty jakości artystycznej nadesłanych dzieł oraz wsparcia dla twórców, były trudne do rozdzielenia. Nie wszystkie decyzje zapadły jednogłośnie, ale wszystkie zostały podjęte demokratycznie, większością głosów. Po burzliwych dyskusjach udało się ustalić werdykt. Za decydujące uznaliśmy wartości artystyczne. Postanowiliśmy jednak przesunąć nacisk tegorocznego konkursu z osób indywidualnych na miejsca, przyznając aż pięć nagród w tej kategorii – czytamy w uzasadnieniu decyzji Komisji ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy.

W składzie Komisji ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy znaleźli się: Bogdan Achimescu, Bettina Bereś, Monika Drożyńska, Małgorzata Gołębiewska, Agnieszka Łakoma, Magdalena Kownacka, Gaweł Kownacki, Tomasz Kręcicki, Marta Podsiadło, Anka Sasnal oraz Magdalena Ujma.

Lista laureatek i laureatów oraz uzasadnienie komisji znajduję się na stronie Krakowskiego Salonu Sztuki.

Werdykt Komisji ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy nie kończy jej prac. Chcemy, by Komisja poza wyborem prac konkursowych stała się jednym z głosów i reprezentacją środowiska artystycznego w pracach nad stworzeniem długofalowej strategii dla polityki kulturalnej miasta w dziedzinie sztuk wizualnych – zapewnia Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa. Dlatego obrady i spotkania Komisji trwają aż do końca tego roku.

***

Krakowski Salon Sztuki 2020 powstaje we współpracy Miasta Krakowa, KBF – miejskiej instytucji kultury oraz Fundacji Artyści – Innowacja – Teoria (F.A.I.T.) – organizacji pozarządowej aktywnej na lokalnym polu sztuki od 15 lat. Ta współpraca pozwala przyglądać się krajobrazowi kultury Krakowa z różnych perspektyw.

 

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner
Projekt i realizacja