Przejdź do treści
Powrót

KBF: strategia działań na lata 2023-2026

Współpraca, animowanie przestrzeni wspólnych i dbałość o potrzeby kulturalne wszystkich mieszkańców Krakowa – tak dyrektorka KBF Carolina Pietyra planuje rozwijać jedną z największych instytucji kultury w Polsce przez najbliższe trzy lata.

Carolina Pietyra, która objęła stanowisko dyrektorki Krakowskiego Biura Festiwalowego w październiku bieżącego roku, a po dwóch miesiącach intensywnej pracy wraz z zespołem przygotowała strategię działań KBF na lata 2023-2026. Po konsultacjach powstał plan wyznaczający kierunki rozwoju dla jednej z największych jednostek kultury w Polsce. Rozległe doświadczenie dyrektorki KBF w projektach transformacyjnych i projektowych z wykorzystaniem metodologii projektowania zorientowanych na ludzi, przyczyniło się do tego, by w sercu strategii KBF byli mieszkańcy Krakowa. W strategii wzięto pod uwagę zmieniające się potrzeby mieszkańców, potencjał przestrzeni Pałacu Potockich do integracji ekosystemu instytucji i nowe realia samego Biura, które docelowo ma się przeprowadzić do budynku dawnej „czerwonej chirurgii” przy ulicy Kopernika.

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, nie możemy więc udawać, że świat wygląda tak samo jak kilka lat temu. Nasz plan na najbliższe trzy lata zakłada zmianę podejścia do działalności kulturalnej. Celem jest nie tylko wzmocnienie pracy w zakresie współpracy z otoczeniem biznesowym, ale też stworzenie przestrzeni dla wszystkich jej twórców i odbiorców. Tak chcemy rozwijać działalność w Pałacu Potockich. Na przyszły rok zaplanowane są również innowacyjne działania w dzielnicy Wesoła. Zgodnie ze strategią KBF ma stać się inkubatorem zrównoważonej kultury, przyjaznym zarówno instytucjom, jak i organizacjom pozarządowym czy prywatnym osobom. Chcemy wspierać tych, którzy mają ciekawe pomysły na eksperymenty, na animowanie wspólnej przestrzeni oraz kultury w mieście – przekonuje Carolina Pietyra.

Kultura musi mądrze i odpowiedzialnie odpowiadać na stojące przed nami wyzwania. Po czasie pandemii, w trakcie wojny za naszą wschodnią granicą, w obliczu wyzwań gospodarczych i klimatycznych, chcemy planować mądrze, we współpracy z otoczeniem i całym ekosystemem – kontynuuje dyrektorka KBF. Dodatkowym kontekstem jest konieczność reorganizacji pracy instytucji w związku z przekazaniem części zadań do spółki Kraków5020. Powstała w tym roku miejska spółka przejęła zarządzane do tej pory przez KBF Centrum Kongresowe ICE Kraków, Pawilon Wyspiańskiego oraz punkty informacji turystycznej InfoKraków.

Plan dla KBF na lata 2023-2026 jest zdywersyfikowany i znajdzie się w nim miejsce zarówno na działania kulturotwórcze, w tym organizację znanych i sztandarowych krakowskich festiwali, jak i na aktywność okołokulturalną i projekty interdyscyplinarne, takie jak Bomba Megabitowa czy Wianki. Przed nami trudny rok, również w kwestii finansowania wydarzeń kulturalnych. Dlatego naszym celem jest silna, oparta na wzajemnym zaufaniu współpraca z biznesem, NGOsami i partnerami – dodaje Carolina Pietyra.

 

 

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter