Przejdź do treści
Powrót

KBF i Krakow Film Commission sygnatariuszami manifestu „Film dla Klimatu”

 

KBF i Krakow Film Commission sygnatariuszami manifestu „Film dla Klimatu”

Przemysł audiowizualny – we wszystkich swoich fazach: od developmentu i okresu produkcji, poprzez dystrybucję, festiwalowe premiery, projekcje kinowe, aż po streaming – ma niewątpliwy wpływ na środowisko naturalne. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podpisany został manifest „Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej – »Film dla klimatu«”. To pierwszy krok w kierunku zmian w polskim sektorze audiowizualnym. Manifest został wypracowany przez nieformalną grupę „Film dla klimatu”, w której pracach od samego początku aktywny udział biorą KBF i Krakow Film Commission.

 Podpis pod dokumentem złożyła m.in. Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF, które jest operatorem Krakow Film Commission.

 „Stajemy się właśnie częścią międzynarodowej społeczności, która stawia czoło nowej rzeczywistości pogrążonej w kryzysie klimatycznym” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. – „Modele i sposoby produkcji i dystrybucji treści audiowizualnych nie zapewniają osiągnięcia celów związanych z zatrzymaniem niekorzystnych dla środowiska zmian. Dlatego czujemy się zobowiązani do podjęcia działań, które ograniczą negatywne skutki środowiskowe produkcji audiowizualnej”.

W ramach festiwalu odbyła się debata, która przybliżyła uczestnikom Gdynia Industry działania legislacyjne i praktyczne, jakie do tej pory podjęto w Europie w kontekście działań przyjaznych dla klimatu oraz otworzyła publiczną debatę o zielonych standardach produkcji audiowizualnej w Polsce. Podczas rozmowy zidentyfikowano bariery, które utrudniają wdrażanie ekologicznych rozwiązań w sektorze. Omówiono także zachowania silnych rynkowo podmiotów rzutujące na zmiany zachodzące w całej branży. Wydarzenie zakończyło się podpisaniem otwartego manifestu „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – »Film dla klimatu«”.

Manifest został podpisany przez podmioty i instytucje, które wspólnie zobowiązały się m.in. do opracowania strategii zrównoważonego rozwoju oraz planu zrównoważonej produkcji audiowizualnej, stosowania mierników ilościowego pomiaru i raportowania zużycia zasobów i emisji CO2, wspierania producentów audiowizualnych oraz wszystkich profesjonalistów z branży w zrównoważonych praktykach poprzez działania edukacyjne i informacyjne oraz do wykorzystywania wpływu branży audiowizualnej na postawy społeczeństwa poprzez promowanie zrównoważonego stylu życia i pracy oraz wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju.

Podpis pod dokumentem złożyli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polska Akademia Filmowa, Stowarzyszenie Kobiety Filmu, Polska Gildia Producentów, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Centrum Technologii Audiowizualnych, Łódź Film Commission, Instytucja Filmowa Silesia Film, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, KLUB PRODUCENTÓW REKLAMOWYCH Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Mazovia Warsaw Film Commission, Centrala Distribution, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Likaon/WJ Team, Momakin, Podkarpackie Film Commission, KBF – operator Krakow Film Commission oraz Wajda School.

Następnie, przez kolejne dni festiwalu manifest był dostępny dla wszystkich w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Podpisy pod nim składali zarówno przedstawiciele branży, jak i przybyli na festiwal miłośnicy polskich filmów fabularnych.

Treść manifestu można pobrać TUTAJ.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter