Przejdź do treści
Powrót

Jest czytanie, jest moc! Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Dyskusja o skutecznych metodach upowszechniania czytania, uruchomienie międzynarodowej platformy poświęconej rezydencjom literackim, premiera publikacji o wielopokoleniowych tradycjach drukarstwa pod Wawelem oraz poetycki film poświęcony Adamowi Zagajewskiemu – to tylko niektóre krakowskie propozycje na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Edukacja literacka jest podstawą rozwoju demokratycznych społeczeństw. Jak skutecznie promować modę na czytanie? Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały wspólną publikację adresowaną do bibliotekarzy, nauczycieli i aktywistów literackich pt. Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania. Od czwartku 22 kwietnia elektroniczny poradnik będzie można pobrać bezpłatnie na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Tego samego dnia o 12.00 zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie odbędzie się konferencja prasowa z okazji premiery publikacji. Dołącz do wydarzenia!

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich wystartuje strona internetowa literaryresidenciespoland.pl – pierwsza tego typu platforma poświęcona rezydencjom literackim, która jest wspólną inicjatywą Krakowa, Gdańska i Warszawy podjętą we współpracy z Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Wirtualna baza informacji o naborach, polskich i zagranicznych programach stypendialnych dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek, będzie moderowana przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy. Uruchomienie strony zainauguruje dyskusja pt. Gdzie pisać? (link). O rezydencjach literackich w Polsce i na świecie oraz o tym, jak klimat i historia miejsca wpływa na doświadczenie pracy twórczej, porozmawiamy w piątek 23 kwietnia o godz. 18.00 z uczestnikami międzynarodowych projektów rezydencjalnych – pisarzami, pisarkami, tłumaczami i tłumaczkami z Białorusi, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Spotkanie moderować będą Justyna Czechowska i Jacek Dehnel. Dołącz do wydarzenia!

Historia książki drukowanej rozpoczęła się w 1455 roku za sprawą Johannesa Gutenberga z Moguncji. Wynalazek ruchomej czcionki pozwolił na niespotykany wcześniej transfer wiedzy i utorował drogę postępowi technologicznemu nowożytności. Ustanowiony decyzją UNESCO w 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to również święto drukarzy. Kraków Miasto Literatury we współpracy z badaczami historii polskiego edytorstwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował publikację poświęconą znanym i zapomnianym tradycjom krakowskiego druku. Czarna sztuka przybliża dziedzictwo, na którym wyrósł współczesny literacki Kraków oraz inauguruje kolejny szlak – tym razem poświęcony pierwszym drukarniom w Krakowie – mając nadzieję, że zainspiruje on do wiosennych spacerów i wędrówek pozornie znanymi ulicami pierwszego słowiańskiego Miasta Literatury UNESCO.

Tylko w Światowy Dzień Książki publikację będzie można otrzymać bezpłatnie przy każdym książkowym zakupie w jednej z czterech księgarń i antykwariatów ze Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO: w Księgarni Karakter przy ulicy Tarłowskiej 12, antykwariacie Szafa Pełna Książek przy ulicy Krakusa 7, Spółdzielni Ogniwo przy ulicy Smolki 11A oraz w Cafe NOWA Księgarnia na osiedlu Zgody 7. Dla wszystkich zainteresowanych publikacja Czarna sztuka dostępna będzie również w formie elektronicznej na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Czym byłaby historia książki bez poezji? W piątek 23 kwietnia zapraszamy do obejrzenia wideo W cudzym pięknie jest pocieszenie dedykowanego zmarłemu niedawno wybitnemu krakowskiemu poecie, eseiście i prozaikowi – Adamowi Zagajewskiemu (1945–2021). Wspólnie z Mają Zagajewską zaprosiliśmy przyjaciół poety do przeczytania wybranych przez nich wierszy z różnych okresów jego twórczości – od debiutanckiego tomiku Komunikat (1972) po ostatni zbiór Prawdziwe życie (2019). Usłyszymy utwory w interpretacji m.in. Adama Michnika, Alfreda Wierzbickiego, Anny Arno, Anny Czabanowskiej-Wróbel, Ewy Lipskiej, Jakuba Kornhausera, Jerzego Kronholda, Olgi Tokarczuk, Ryszarda Krynickiego, Jacka Waltosia i Tomasza Różyckiego. Premiera o godz. 12.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

21 kwietnia mija miesiąc, od kiedy nie ma z nami Adama Zagajewskiego. Wszystkich, którym nie udało się jeszcze zobaczyć Widoku Krakowa (2013) z poetą w roli przewodnika po literackim mieście zapraszamy na platformę VOD – PLAY KRAKÓW. W wyreżyserowanym przez Magdalenę Piekorz filmie poeta pokazuje swój literacki Kraków, wspomina dawnych mistrzów, odwiedza ulubione miejsca, opowiada o znajomych literatach i własnej drodze twórczej, a wszystko to układa się w opowieść o fascynujących dziejach polskiej literatury. Film można oglądać od 21 kwietnia, godz. 18.00, do północy 25 kwietnia.

Zapraszamy do celebrowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich razem z Krakowem Miastem Literatury UNESCO!

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter