Przejdź do treści
Powrót

Jak realizować bardziej ekologiczne wydarzenia – manual dla organizatorów jest już dostępny!

Czy festiwale i wydarzenia kulturalne mogą być bardziej zielone? Mogą! Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi propozycje sprawdzonych działań przynosi inicjatywa „Festiwale dla klimatu”. Wspólny projekt kilkunastu organizatorów i organizatorek krakowskich festiwali ma na celu wypracowanie trwałych proklimatycznych rozwiązań, z których już teraz mogą korzystać twórcy wydarzeń kulturalnych. Zebrane w formie prezentacji dobre praktyki dostępne są na stronach festiwali oraz miasta Krakowa.

Grupa „Festiwale dla klimatu”, stworzona z inicjatywy Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury, Roberta Piaskowskiego, we współpracy z Ewą Całus, Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej, rozpoczęła pracę pod koniec 2022 roku. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów z zakresu zrównoważonej produkcji, planowania i realizacji koncertów, imprez plenerowych czy pokazów filmowych. Wskazana została również potrzeba programowania i działania w oparciu o ideę społecznej równości i integracji. Punktem wyjścia dla podjęcia działań było również podpisanie EFFE Seal – dokumentu stworzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) – który jest znakiem jakości dla samorządów europejskich, deklarujących przywiązanie do roli i wartości generowanych przez sektor festiwalowy, a także traktujących festiwale jako ważny obszar polityki kulturalnej i społecznej.

Pierwszym efektem pracy naszej grupy jest powstanie manuala z zebranymi dobrymi praktykami festiwali. Dzięki kolektywnej pracy możemy działać na większą skalę, proponując rozwiązania przygotowane nie przez jedną instytucję czy stowarzyszenie, ale kilkanaście, a docelowo – kilkadziesiąt – mówi dyrektorka KBF Carolina Pietyra. Nasz drugi cel jest bardziej długofalowy. Chcemy, by wybrzmiało, że branża festiwalowa oczekuje zmian w ustawodawstwie, ponieważ wprowadzenie konkretnych zasad czy ulg może ułatwić organizację wydarzeń bardziej przyjaznych środowisku. Zanim jednak do tego dojdzie, działamy tu i teraz, proponując konkretne rozwiązania, z których można korzystać już teraz: od małych zmian w cateringu do decyzji dotyczących produkcji wydarzeń.

Realizowanie wydarzeń kulturalnych w duchu ekologii to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stają dzisiaj twórcy wydarzeń. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że tego typu przedsięwzięcia z zasady nie są ekologiczne, ale wszyscy uczestnicy projektu chcą wspierać i wypracowywać proklimatyczne rozwiązania możliwe do zastosowania podczas realizacji wydarzeń.

Krótki zbiór dobrych proekologicznych praktyk jest dostępny dla wszystkich stowarzyszeń, instytucji i fundacji, które zechcą skorzystać z wypracowanych rozwiązań. „Festiwale dla klimatu” to jeden z pierwszych kroków w kierunku zrównoważonej kultury. Przed nami dalsze działania!

 

„Festiwale dla klimatu” – zbiór dobrych proekologicznych praktyk

Pobierz dokument

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter