Przejdź do treści
Powrót

Dźwigacze Kultury rozdane!

Po raz dziesiąty poznaliśmy laureatów Dźwigaczy Kultury. Nagroda – przyznawana przez KBF jego partnerom, sponsorom oraz partnerom medialnym – jest symbolem tego, jak ważne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. W tym roku wyróżnienie zaprojektowała Beata Śliwińska „Barrakuz” – uznana graficzka i ilustratorka. Gala rozdania nagród odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Podstawą kreowania obrazu krakowskiej kultury w Polsce i na świecie są relacje między światem kultury i biznesu – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Standardy organizowanych w Krakowie wydarzeń były wielokrotnie doceniane i zauważane. Jestem przekonany, że przyznane wyróżnienia oraz nawiązane współprace są najlepszym dowodem na to, że kultura jest najlepszą inwestycją”.

Nazwa wyróżnienia nawiązuje symbolicznie do pierwszego kręgu kręgosłupa – dźwigającego czaszkę i umożliwiającego ruchy głowy, a także do mitycznego Atlasa. Tegoroczna nagroda ukazuje postać dźwigającą wielkie szklane kule, które kryją w sobie piękno sztuki. Odzwierciedlają kulturę jako byt ulotny, taki na chwilę, lekki, a czasem wręcz coś, czego ”„nie ma”, czego nie widzimy.

Profesjonalna organizacja wydarzeń kulturalnych wymaga wsparcia partnerów, sponsorów oraz mediów – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Dźwigacze Kultury powstały po to, abyśmy mogli podziękować naszym przyjaciołom. To właśnie ich zaangażowanie i wsparcie sprawiają, że jakość organizowanych przez KBF wydarzeń jest tak wysoka.

Za długoletnią współpracę z KBF i zaangażowanie w popularyzowanie festiwali nagrody specjalne – Złote Dźwigacze Kultury – otrzymali przedstawiciele firm:

 1. Złoty Dźwigacz – kategoria SPONSOR – Microsoft Polska
 2. Złoty Dźwigacz – kategoria PARTNER – Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
 3. Złoty Dźwigacz – kategoria PATRON MEDIALNY – VOGUE POLSKA

Dźwigaczami Kultury wyróżnieni zostali następujący Partnerzy i Sponsorzy KBF:

 1. IREEF – Galeria Kazimierz PropCo Sp. z o.o.
 2. Factory Kraków i Futura Park Kraków
 3. Galeria Krakowska
 4. Suempol Sp. z o.o.
 5. Tauron Polska Energia
 6. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie
 7. PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie
 8. Dealer BMW M-Cars Group
 9. Grupa Żywiec S.A.
 10. Kraków Airport im. Jana Pawła II
 11. Kubota S.A.
 12. Restauracja A’Bracciate Pasta & Wine
 13. Sklep Twoje Pióro
 14. Bloom Plants Sp. z o.o.
 15. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Łętowska” Maria Łętowska
 16. Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy S.A.
 17. Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie
 18. Firma Ecoloco
 19. Kopalnia Soli Wieliczka S.A.
 20. Firma Handlowa Max Fliz Sp. z o.o.
 21. Hotel Indigo Kraków Old Town
 22. Restauracja Włoska
 23. Sochacki Salon
 24. Kinnarps
 25. Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie
 26. Masters Catering
 27. Lubimyczytac.pl
 28. Woblink
 29. Dwutygodnik KRAKÓW.PL
 30. Telewizja.krakow.pl
 31. Grupa Pracuj S.A.
 32. Przekrój

Po raz trzeci przyznano także wyróżnienie Ambasador Dźwigaczy Kultury 2021 przyznawane osobie, która tworzy dobrą atmosferę dla rozwoju marki Kraków na wielu różnych polach. To osoba aktywna, obserwująca trendy oraz trendy wyznaczająca. Osoba, która patrzy nie tylko na to, co tu i teraz, lecz swoimi działaniami wybiegająca w przyszłość. Ambasadorem Dźwigaczy Kultury 2021 został Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. To popularyzator i pasjonat technologii, promotor tego, co polskie i innowacyjne. Człowiek, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w naszych rękach, którym powinniśmy pozytywnie zmieniać świat.

Wspierają nas

Partner
Partner Strategiczny
Mecenas Firma Suempol
Partner
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter