Przejdź do treści
Powrót

Dożynki miejskie – Kraków-Tonie

Warsztaty bukietowe, kolorowy korowód, zajęcia plastyczne, pokazy strażackie, policyjne i wojskowe czy prezentacja monografii „Tonie. Historia – Ludzie – Kultura” – już 27 sierpnia w Krakowie-Toniach odbędą się dożynki miejskie. Krakowskie święto plonów celebrowane w formie Dożynek Miejskich zwyczajowo gości na swoim terenie jedna z dzielnic miasta. Tym razem dożynkowe obchody zgromadzą mieszkańców Krakowa w kilku jego częściach, łącząc podziękowania za owocne żniwa z bliskimi lokalnym społecznościom jubileuszami i rocznicami.

Czas wakacyjny kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem i urlopami. Letnie miesiące to jednak również czas wytężonej pracy na roli. Wraz z zakończeniem żniw w całej Polsce odbywają się liczne święta plonów. Imprez dożynkowych nie mogło więc zabraknąć w Krakowie. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę zaprosić Państwa na te wyjątkowe uroczystości. To idealna chwila na odpoczynek w sąsiedzkiej atmosferze – zachęca Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. 27 sierpnia odbędą się aż 3 imprezy miejskie, które zapraszają do udziału w tradycyjnych obrzędach dożynkowych – dodaje.

Dożynki miejskie w Krakowie-Toniach w Dzielnicy IV odbędą się na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ul. Maciejkowa). Poprzedzi je msza święta o godz. 15.00, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej korowód przejdzie w stronę sceny, gdzie zgromadzonych gości powita Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Dominik Franczak.

Gościnią uroczystości będzie Pani Karolina Szlęzak – genealożka i historyczka, autorka powstającej monografii pt. „Tonie. Historia – Ludzie – Kultura”. Badaczka opowie o pracy przy tworzeniu wydawnictwa, zaprezentuje pierwszy egzemplarz i wręczy go prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.

Na teren wydarzenia już od godziny 16.00 zaprasza równolegle strefa aktywności warsztatowo-rekreacyjnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach specjalistycznego sprzętu przygotowanych przez Straż Pożarną, Policję i Wojsko Polskie. Przedstawicielki lokalnej społeczności otoczą opieką chętnych do udziału w warsztatach tworzenia bukietów dożynkowych. O 17.45 nagrodę za najpiękniejszy bukiet wybrany przez jury wręczy twórcy lub twórczyni Prezydent Miasta Krakowa. Będzie też można wziąć udział w warsztatach tworzenia solnych zielników prowadzonych przez Barbarę Fijał z Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach projektu „Warsztaty za dziękuję”, a wspólnie z Bernadettą Walczak stworzyć prawdziwe dożynkowe dekoracje z wykorzystaniem tradycyjnych kwiatów, ziół i zbóż.

Publiczność będzie miała okazję podziwiać występy młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 67. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, a program niedzielnego spotkania w Krakowie-Toniach zwieńczy międzypokoleniowa potańcówka.

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Parafia św. Stanisława BM w Krakowie-Toniach
Partnerzy: Dzielnica IV Prądnik Biały, Wodociągi Miasta Krakowa
Tego samego dnia, 27 sierpnia, uroczystości dożynkowe odbędą się również w Dzielnicy XVIII przy os. Wolica (boisko sportowe przy ul. Drożyska 3c) – początek o godz. 12.00 – oraz w Dzielnicy XIII na os. Przewóz, na terenie zielonym przy ul. Łutnia – początek o godz. 13.00.

Wstęp wolny.

Harmonogram godzinowy (Kraków-Tonie):
15.00 – msza święta (ze świeceniem wieńca i chleba dożynkowego)
16.00 – korowód dożynkowy
16.10 – powitanie gości i mieszkańców przez Przewodniczącego Rady Dzielnicy IV Dominika Franczaka
16.30 – część artystyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 67
17.00 – „Tonie – historia, ludzie, kultura”: prezentacja monografii Toń – Karolina Szlęzak
17.30 – wystąpienie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
17.45 – wręczenie nagród za najpiękniejszy bukiet dożynkowy
18.00 – potańcówka międzypokoleniowa (prowadzona przez DJ).
22.00 – zakończenie wydarzenia.

Ponadto:
16.00–17.00 – warsztaty bukietowe
16.00–19.00 – pokazy strażackie, policyjne i wojskowe
17.00–19.00 – warsztaty plastyczne oraz warsztaty tworzenia dekoracji z roślin dożynkowych

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter