W czerwcu w Pałacu Potockich czeka nas blisko trzydzieści wydarzeń – dyskusji, wystaw, koncertów, premier literackich i warsztatów. Spotkamy się m.in. z Natalią Budzyńską, Dariuszem Dziektarzem, Maciejem Marciszem, Elżbietą Łapczyńską czy twórcami musicalu 1989 i książki 1989. Pozytywny mit. W połowie miesiąca będziemy świętować trzecie urodziny Pałacu Potockich – to okazja do poznania budynku przy Rynku Głównym 20 od kuchni. Pod koniec miesiąca zagości u nas Miesiąc Fotografii.
Krakowski Festiwal Filmowy
Nowy miesiąc rozpoczniemy od wydarzeń w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpoczął się jeszcze w maju i potrwa do 3 czerwca. W budynku przy Rynku Głównym 20 odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania branżowe, a uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć pokazy VR. Pełny program wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl.
Wydarzenia literackie
4 czerwca o godz. 18.00 zaczniemy wyjątkowo intensywny czas spotkań. W ramach cyklu Premiera w Pałacu porozmawiamy z Natalią Budzyńską, autorką książki Zakopane artystek (wydawnictwo Znak). Nasza gościni opowie o malarkach, aktorkach, rzeźbiarkach, tancerkach i pisarkach związanych z Zakopanem – kobietach, które współtworzyły legendę stolicy polskich gór.
Dzień później, 5 czerwca o godz. 18.00, Pałac Potockich odwiedzi Dariusz Dziektarz, leśnik i miłośnik natury. Autor zaprezentuje swoją najnowszą książkę Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Powergraph pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
6 czerwca o godz. 18.00 czeka nas kolejna premiera książki wydanej pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Tym razem porozmawiamy o powieści Ucieczka Anny Mattii Correntego wydanej nakładem wydawnictwa Bo.wiem. O debiucie włoskiego prozaika opowiedzą tłumacz książki Tomasz Kwiecień – laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO – oraz dr Serafina Santoliquido z Zakładu Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.
7 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „Humanistyka na mieście”. Tym razem będzie ono poświęcone książce Nowy autotematyzm? Metarefleksja w poezji polskiej po roku 1989 Agnieszki Waligóry. Z autorką publikacji porozmawia Michał Koza. Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Pałacem Potockich.
Kochasz pisać, myślisz o pisaniu albo po prostu uwielbiasz rozmawiać o książkach? Jeśli tak, to nie może cię zabraknąć na szóstej edycji Otwartego Wydarzenia o Pisaniu! Zaczynamy 8 czerwca o godz. 12.00. Otwarte Wydarzenie o Pisaniu to spotkanie z pisarzami dla pisarzy – zarówno początkujących, jak i tych, który już publikują. To święto literatury, zaproszenie do celebrowania kreatywności. Z zaproszonymi gośćmi rozmawiamy o ich pisarskiej drodze i radach dla początkujących twórców.
10 czerwca o godz. 18.00 Małgorzata Lebda, Piotr Florczyk i Cecilia Woloch będą dyskutować o polskiej poezji w „Atlanta Review”. Rozmowę z naszymi gośćmi poprowadzi w języku angielskim dr hab. Michał Choiński, poeta i profesor UJ.
11 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na cykliczne wydarzenie poświęcone wybitnym kobietom epoki średniowiecza organizowane przez Muzeum HERstorii Sztuki. Tym razem tematem dyskusji, w której wezmą udział dr Alicja Kowalczewska i Adriana Mickiewicz, będzie „kobiece doświadczenie mistyczne a sprawczość w późnym średniowieczu i dziś”. Rozmowę zainspiruje tekst The Book of Margery Kempe, uznawany za pierwszą autobiografię w języku angielskim.
17 czerwca o godz. 18.00 przyjrzymy się publikacji Życie pełne historii. W wywiadzie-rzece prof. Andrzej Romanowski opowiada Pawłowi Dybiczowi o drodze naukowca, publicysty i polityka. Wspomina, przytacza anegdoty i wielokrotnie zaskakuje. W wydarzeniu wezmą udział obaj twórcy książki.
Pałac Potockich włącza się w obchody Roku Marka Hłaski! 21 czerwca o godz. 18.00 rozpocznie się cykl rozmów poświęconych życiu i twórczości autora Pięknych dwudziestoletnich. W wieczornym wydarzeniu wezmą udział: spadkobierczyni pisarza Agnieszka Czyżewska, Radosław Młynarczyk, autor książki Hłasko. Proletariacki książę, Wiesław Uchański, wydawca książek Marka Hłaski, Andrzej Titkow, reżyser i autor scenariuszy na podstawie twórczości Marka Hłaski, a także Monika Malessa-Drohomirecka i Janusz Drzewucki – badacze twórczości pisarza.
Wraz z Krakowem Miastem Literatury UNESCO i wydawnictwem Mando zapraszamy na premierę książki Alicji Zioło, krakowskiej przewodniczki i badaczki herstorii. W swojej publikacji zamieściła wnikliwe obrazy z życia kobiet, pełne trosk i marzeń. Opowieści i doświadczenia zebrane w trakcie zgłębiania historii miasta znajdziemy w Krakowiankach. Twarzach polskiej herstorii, o których porozmawiamy z autorką 24 czerwca o godz. 18.00.
25 czerwca o godz. 18.00 szykujemy się na odloty literackie Jerzego Sosnkowskiego. O dorobku literackim zapomnianego artysty, ciekawym życiu i wydobywaniu z niepamięci skomplikowanych losów pisarza porozmawiają znawca jego tekstów Emiliano Ranocchi oraz Dariusz Błaszczyk, autor monografii Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954).
Na ostatnią w tym miesiącu Premierę w Pałacu zapraszamy 27 czerwca o godz. 18.00. Tym razem podyskutujemy o książce Długi wiek XX, której autorem jest Giovanni Arrighi. To fundamentalna praca naukowa wybitnego włoskiego badacza poświęcona reinterpretacji dziejów kapitalizmu, przetłumaczona na kilkanaście języków. Arcydzieło socjologii historycznej. Na wydarzenie zaprasza Wydawnictwo GlowBook.
Po krótkiej przerwie spod Pałacu Potockich znów wyruszy spacer literacki. 29 czerwca o godz. 11.00 Anna Hojwa będzie naszą przewodniczką po miejscach związanych z wybitnym krakowskim poetą Adamem Zagajewskim.
Warsztaty
22 czerwca o godz. 13.00 zapraszamy na kolejną odsłonę Szkoły Patrzenia. Tym razem do dyskusji sprowokuje nas pytanie: „Jak zobaczyć zmianę klimatu?”. Czerwcową edycję wydarzenia poprowadzą artystka Diana Lelonek oraz Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Podczas warsztatów przybliżą różnorodne aspekty wizualności działań artystycznych i aktywistycznych związanych z ekologią i zmianami klimatycznymi, zaprezentują też, jak te wątki mogą się przenikać. Obowiązują płatne zapisy na stronie organizatora (Miesiąc Fotografii).
Koncerty
W czerwcu w obiekcie przy Rynku Głównym 20 wysłuchamy dwóch koncertów. 8 czerwca o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Potockich wystąpi Chór Męski Cantores Sancti Nicolai z Bochni. W repertuarze znajdą się zarówno utwory wywodzące się z muzyki liturgicznej Kościoła prawosławnego (na chór męski a cappella), jak i utwory sakralne Kościoła rzymskokatolickiego. Powyższe dzieła zostaną skontrastowane z kompozycjami należącymi do kanonu muzyki negro spiritual.
W Pałacu Potockich zabrzmi też Recital Bachowski – 26 czerwca o godz. 19.00 wystąpi Matylda Adamus, która zaprezentuje wybrane suity na wiolonczelę solo Johanna Sebastiana Bacha, skomponowane prawdopodobnie między 1717 a 1723 rokiem w Köthen. To wyjątkowo tajemnicze utwory, bowiem do tej pory nie odkryto oryginalnych manuskryptów kompozytora – odnaleziono jedynie kopie autorstwa m.in. Anny Magdaleny Bach, drugiej żony niemieckiego twórcy.
Dla dzieci
W czerwcu odbędą się dwie odsłony Literackich Chwil, niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Zapraszamy 9 i 16 czerwca o godz. 10.00.
Urodziny Pałacu Potockich
14–16 czerwca
Minęły trzy lata, odkąd w Pałacu Potockich na dobre zagościły sztuka, literatura, muzyka i film! W tym roku będziemy celebrować tę rocznicę przez trzy dni – od 14 do 16 czerwca. Z tej okazji przygotowaliśmy moc interesujących wydarzeń – pięć premier literackich, dwudniowe warsztaty pisania, trzy spacery historyczne po Pałacu Potockich z dr. Michałem Wiśniewskim i niedzielne Literackie Chwile, czyli kreatywne warsztaty dla najmłodszych.
Świętowanie rozpoczniemy 14 czerwca o godz. 18.00 Premierą w Pałacu. Spotkamy się z Maciejem Marciszem, który opowie o swojej książce Znaki zodiaku (Wydawnictwo W.A.B.). Najnowsza powieść Marcisza to zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Z lekkością wakacyjnej powieści Maciej Marcisz zadaje pytania o miłość, przyjaźń i wielość naszych osobowości. Na wydarzenie zapraszają Pałac Potockich i Wydawnictwo W.A.B.
15 czerwca o godz. 16.00 wraz z Krakowem Miastem Literatury UNESCO oraz Wydawnictwem Agora zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Mowa chleba Elżbiety Łapczyńskiej. Z autorką porozmawia Dominika Słowik. Tego samego dnia o godz. 18.00 czeka nas nie lada gratka – spotkanie z twórcami musicalu 1989 w związku z premierą publikacji 1989. Pozytywny mit. Autorzy spektaklu i książki podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Pokazują, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed prawie czterdziestu lat. Proponują opowieść o przeszłości, która pomoże nam sprostać wyzwaniom przyszłości.
Każde miejsce w obrębie Rynku Głównego to opowieść o wielowiekowej historii miasta, a w Pałacu Potockich kumuluje się ten niezwykły genius loci Krakowa. Gdzie działała jedna z największych księgarń nowożytnego Krakowa? Czym zasłynęła mopsiczka Gypsia i gdzie przy Rynku znajduje się jej pośmiertne epitafium? 16 czerwca poznamy Pałac Potockich od kuchni – oprowadzi nas po nim historyk architektury, dr Michał Wiśniewski. Zaplanowane są trzy tury zwiedzania: o godz. 12.00, 13.00 i 14.00.
W niedzielę 16 czerwca zapraszamy na kolejne premiery literackie. O godz. 16.00 Oliwia Bosomtwe opowie o książce Jak biały człowiek poświęconej osobom afrykańskiego pochodzenia w Polsce. O godz. 18.00 spotkamy się z Aleksandrą Brzuzy, tłumaczką książki Brud [*khaki] Siergieja Siergiejewicza „Sajgona”. Autorem publikacji jest weteran wojny rosyjsko-ukraińskiej, któremu wystarczyło inteligencji, siły, cierpliwości i talentu, aby napisać o swoich przeżyciach na froncie.
15 i 16 czerwca w godzinach 12.00–17.00 odbędą się dwudniowe warsztaty literackie zatytułowane Napięcie! Napisz opowieść, od której nie można się oderwać. Na tym warsztacie Marta Marecka, redaktorka i trenerka pisania, przeprowadzi uczestników przez proces pisania tekstu literackiego – od zalążka pomysłu po gotowy plan opowieści i scenę. A będzie to opowieść nie byle jaka, bo pełna napięcia! Na wydarzenie obowiązują płatne zapisy (KBF: BILETY), a ilość miejsc jest ograniczona.
Galeria Pałacu Potockich
Już 26 czerwca w Pałacu Potockich rozpocznie się Miesiąc Fotografii. Po raz pierwszy w formule biennale, po raz pierwszy w czerwcu i lipcu! W Pałacu Potockich obejrzymy Wystawę Centralną Afrotopie, której towarzyszyć będą liczne spotkania, debaty i program filmowy. Ich celem będzie pogłębienie poruszanych na wystawie zagadnień, edukacja i stworzenie przestrzeni do wymiany kulturowej oraz współpracy z diasporą afrykańską w Polsce. Więcej informacji znajdziecie na stronie: photomonth.com.
***
Pełne informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia
Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl
Obserwuj nas:
www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow
Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków
tel. +48 789359418 | palacpotockich@kbf.krakow.pl