Przejdź do treści
Powrót

Ciepło, cieplej… Literatura!

Coniedzielne kreatywne warsztaty dla najmłodszych, poetycki Festiwal Miłosza, specjalny pokaz filmu „Romans prowincjonalny” na kanwie opowiadania Kornela Filipowicza, dyskusje o twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego i najgłośniejsze premiery książkowe tego lata – to tylko niektóre propozycje lipcowego programu wydarzeń literackich w Pałacu Potockich.

Przy Rynku Głównym 20 czekają nas spotkania pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, dyskusja zainspirowana wyróżnioną Międzynarodową Nagrodą Bookera książką pt. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Wydawnictwo Literackie 2021), kreatywne warsztaty dla rodzin z dziećmi z cyklu „Literackie Chwile”, a także wydarzenia poetyckie 10. edycji Festiwalu Miłosza (9–11 lipca 2021). Gdy lipcowe upały nie dadzą za wygraną, zapraszamy na arkadowy dziedziniec, gdzie można nie tylko znaleźć wytchnienie przed słońcem, ale i obejrzeć dobry film w ramach cyklu „Kinematograf w Pałacu Potockich”. 

Odkurzanie klasyki, nie tylko literackiej

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Wyszukaj Klasyka” w Pałacu Potockich będzie kongenialny tłumacz literatury francuskiej, krytyk, satyryk i publicysta – Tadeusz Boy-Żeleński (1874–1941). To dla Krakowa autor-instytucja, niezastąpiony kronikarz doby Młodej Polski, a zarazem jedna z najbardziej postępowych postaci życia społecznego w międzywojniu. W tym roku przypada 80. rocznica jego tragicznej śmierci. Z tej okazji 14 lipca (środa) o godz. 18.00 zaprosimy na spotkanie z udziałem Moniki Śliwińskiej i Marcina Wilka.

Z kolei 20 lipca (wtorek) o godz. 21.00 proponujemy kolejny plenerowy pokaz filmowy z cyklu „Kinematograf w Pałacu Potockich” realizowanego wspólnie z Kinem Pod Baranami. Tym razem na dziedzińcu pałacu zobaczymy „Romans prowincjonalny” (1977) – film w reżyserii Krzysztof Wierzbiańskiego na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza. Projekcję filmu poprzedzi specjalne wprowadzenie, które przygotuje poeta Wojciech Bonowicz.

Co czytać latem?

W lipcowym programie literackim Pałacu Potockich znalazły się też spotkania wokół książek objętych patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 12 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 zaprosimy na spotkanie z Edwardem Pasewiczem poświęcone jego najnowszej powieści pt. „Pulverkopf” (Wielka Litera 2021). Motywem przewodnim jest tu obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima, ale i gorzka refleksja o byciu odmieńcem w chwilach, kiedy życie i historia nie dają innego wyboru. Rozmowę poprowadzi Jakub Kornhauser.

Z kolei 15 lipca (czwartek) o godz. 18.00 porozmawiamy o „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek” (Znak 2021) – nowym wyborze opowiadań Kornela Filipowicza, które pokazują autora nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako twórcę współczesnego i uniwersalnego, pisarza na dzisiejsze czasy. W rozmowie udział wezmą Agnieszka Dauksza i Justyna Sobolewska.

Jak budować nowe narracje w obliczu nieprawdopodobnej kumulacji przemocy, transfobii i homofobii? 19 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy na dyskusję zainspirowaną książką wyróżnioną Międzynarodową Nagrodą Bookera – autorstwa Marieke Lucas Rijneveld. W rozmowie udział wezmą Natalia Sarata, Maja Heban i Miko Czerwiński, a poprowadzi ją dziennikarka i reporterka Aleksandra Lipczak. To drugie wydarzenie w ramach nowego cyklu comiesięcznych debat pn. „W(y)kluczenia” poświęconych sytuacji mniejszości, polityce troski, prawom kobiet, społecznym i ekonomicznym nierównościom.

 

Literackie chwile w Pałacu Potockich

Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych. Lipiec w Pałacu Potockich to także coniedzielne spotkania dla rodzin z dziećmi. Na cykl „Literackie Chwile” złożą się kreatywne warsztaty inspirowane książkami: „SOS Pies” Kasi Antczak i Kasi Fryzy (4 lipca, godz. 11.30–12.45), „Tuli-pucho-kłaczek” Beatrice Alemagny (11 lipca, godz. 11.30–12.45), „Popatrz w niebo część 2” Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej, „Tańcz, córko Księżyca!” Kouam Tawy. . Program warsztatów tworzony jest we współpracy z Domem Kultury INSPIRO.

 

Poetyckie centrum festiwalowe

Czy da się jeszcze uratować słowa? Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 wypełnią w lipcu gorące dyskusje i spotkania z gośćmi i gościniami 10. edycji Festiwalu Miłosza – trzydniowego święta poezji, któremu patronuje autor „Nieobjętej ziemi”. Festiwal zainauguruje spotkanie z białoruskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim – Andrejem Chadanowiczem. Tradycyjny wykład mistrzowski w tym roku wygłosi prof. Joanna Zach z Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza. Na koniec pierwszego dnia zaprosimy na „Ogród ziemskich rozkoszy” – wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór z udziałem gości i gościń tegorocznego festiwalu.

 

W sobotę i niedzielę czekają nas spotkania m.in. z Justyną Bargielską, Ewą Lipską, Sebastianem Brejnakiem, Julią Fiedorczuk, Andrzejem Sosnowskim, Adamem Wajrakiem, Jackiem Dehnelem, Małgorzatą Lebdą, Agnieszką Wolny-Hamkało, Andrzejem Franaszkiem czy Urszulą Zajączkowską. Sobotnie święto poezji zakończy gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a po niej zaprosimy na koncert The Pau na dziedzińcu Pałacu Potockich, który będzie częścią eksperymentalnego pasma OFF.

Finałowym wydarzeniem zamykającym tegoroczny festiwal będzie spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, wybitnemu poecie, którego pożegnaliśmy przed paroma miesiącami. W trakcie tego specjalnego wydarzenia usłyszymy znakomitych polskich aktorów i autorski czytających wiersze twórcy z akompaniamentem muzycznym. Pełny program Festiwalu Miłosza dostępny jest na stronie www.miloszfestival.pl. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Miasto Literatury.

Szczegóły programu wydarzeń literackich w Pałacu Potockich i informacje o zapisach dostępne są na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku oraz na stronie palacpotockich.krakow.pl.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter