Przejdź do treści
Powrót

Apteka Designu – ogłaszamy wyniki konkursu

Znamy designerów i designerki, którzy będą tworzyć nową, kreatywną przestrzeń w dzielnicy Wesoła. Komisja konkursowa zakwalifikowała aż dziewięć zgłoszeń, tym samym rozstrzygając nabór do 1. edycji konkursu na udział w Programie Pracowni i Co-workingu w Aptece Designu, w ramach którego udostępnione zostaną pracownie o łącznej powierzchni ponad 200 m2.

Program kierowany jest do designerów i designerek, którzy poszukują atrakcyjnej przestrzeni do pracy własnej oraz miejsca do współpracy z innymi designerami czy kolektywami, wzajemnego inspirowania, przygotowania oraz prezentacji prac na różnym etapie ich realizacji. Ich miejscem pracy stanie się Apteka Designu w dzielnicy Wesoła, gdzie w bliskim sąsiedztwie Rynku Głównego projektowanie spotyka się z nauką, architekturą, webdesignem, technologią, przemysłem i aktywizmem społecznym.

W nadchodzącym sezonie Aptekę Designu tworzyć będą projektanci i projektantki z rozmaitych środowisk, reprezentujący wiele różnych obszarów zainteresowań i działalności. Wśród nich znaleźli się:

Malwina Antoniszczak – jej obszary działalności to dostępność, projektowanie inkluzywne i projektowanie uniwersalne, których rozwój zakłada rozbudowaną współpracę z docelowymi użytkownikami z różnych grup społecznych.

Fundacja Photon – jest przedstawicielem obszaru innowacji i nowych technologii, łączy działalność kulturalną z nowymi technologiami i mediami cyfrowymi. Od momentu założenia działa w Krakowie na rzecz rozwoju sektora kreatywnego, współczesnej kultury i sztuki cyfrowej.

Grupa Robocza – realizuje projekty z różnych dziedzin szeroko pojmowanego designu: od projektowania społecznego, przez projektowanie produktów cyfrowych, UX design, projektowanie usług, po nadzorowanie procesów wdrożeniowych. Swoją wiedzą członkowie grupy dzielą się na różnych uczelniach oraz podczas wydarzeń branżowych.

Dominika Jastrzębska – absolwentka studiów architektonicznych, które otworzyły ją na potrzebę działań artystycznych dopełniających tkankę miejską. Podejmując pracę w zakresie szeroko rozumianego detalu architektonicznego, przez wiele lat rozwijała się w dziedzinie ceramiki.

Joanna Rudzińska – absolwentka architektury na Politechnice Krakowskiej, właśnie ukończyła studia na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven na kierunku Industrial Design. Przez ostatnie dwa lata mieszkała w Holandii, gdzie z bliska obserwowała oddolne inicjatywy społeczne zmieniające część miasta w tzw. „creative-hub”. Bliska jest jej filozofia uwzględniająca głos społeczności i faktyczne potrzeby użytkowników w procesie projektowym.

Joanna Krokosz – zarówno w pracy projektowej, jak i dydaktycznej angażuje się w projekty o charakterze społecznym i związanym z dostępnością. Była wolontariuszką m.in. w Domu Pomocy im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, angażowała się również w działania na rzecz instytucji i lokalnych społeczności.

Małgorzata Bajka – artystka, graficzka i streetartowczyni. Autorka m.in. cyklu murali związanych z muzyką i kulturą ludową, projektu nowej identyfikacji wizualnej Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, identyfikacji wizualnej/oprawy graficznej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania (edycje: 2018, 2019, 2020) i licznych okładek płyt.

Katarzyna Sosenko – historyczka sztuki, antykwariuszka, prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków prowadzącej Muzeum Zabawek w Krakowie, które gromadzi jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od samego początku Muzeum Zabawek rodziny Sosenków jest tworzone jako miejsce nawiązywania relacji, dyskusji, twórczej pracy, odkrywania sensów i budowania znaczeń – strefa wzmacniania kompetencji społecznych.

Studio Widok – studio graficzne skupiające designerów z doświadczeniem w realizacji projektów m.in. dla gastronomii, przemysłu kosmetycznego i przestrzeni kultury. Ich praca ukierunkowana jest na współprace lokalne. Są przekonani, że to w prawdziwych spotkaniach między ludźmi, kryje się klucz do dobrej identyfikacji. Wierzą, że identyfikacja wizualna może poprawiać jakość życia.

Program rusza już jesienią. W okresie od października 2023 roku do czerwca 2024 roku projektanci będą mieli do dyspozycji położoną w rewitalizowanej dzielnicy Wesoła przestrzeń Apteki Designu – o łącznej powierzchni ponad 200 m2. W budynku znajdą się cztery pracownie, w których może pracować łącznie ponad dwadzieścia osób, oraz przestrzeń co-workingowa przeznaczona dla czterech designerów.

Do głównych celów programu należą: wzmocnienie pozycji środowiska projektowego w Krakowie, promocja i rozwój dzielnicy Wesoła, wsparcie debiutujących i doświadczonych designerów, a także nawiązywanie lokalnych, krajowych i międzynarodowych połączeń między dzielnicami kreatywnymi.

Partnerem projektu jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która razem z KBF zaprasza do dzielnicy Wesoła.

Partnerami Apteki Designu są: Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.

Więcej informacji o projekcie tutaj.

_ _ _

KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja. Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Unia Europejska
Projekt i realizacja

Subscribe to our newsletter