Powrót

Księgarnie Odporne

Lokalne krakowskie księgarnie i antykwariaty to naturalni i sprawdzeni partnerzy oraz strategiczna branża objęta ochroną i wsparciem w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Kraków od lat aktywnie wspiera swoje księgarnie i antykwariaty, mając świadomość, jak istotną rolę odgrywają w kształtowaniu i rozwijaniu czytelnictwa, pełniąc nieocenioną funkcję „małych centrów” życia kulturalnego w poszczególnych dzielnicach i budując atmosferę literackiego miasta. W ramach tego szerokiego i wieloletniego programu regularnie kierujemy do księgarń oferty współpracy obejmujące m.in. aranżację przestrzeni ekspozycyjnej prezentującej książki objęte patronatem KMLU oraz wspólną promocję tych tytułów w mediach społecznościowych, a także organizację spotkań literackich KMLU.

Celem programów jest promocja współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa przy jednoczesnym wsparciu dla niezależnych kameralnych księgarń i antykwariatów w mieście. Dodatkowo, w okresie okołoświątecznym organizujemy plebiscyt Wybieramy księgarnie roku, w ramach którego czytelniczki i czytelnicy mogę wesprzeć ulubione księgarnie i antykwariaty, doceniając nie tylko ich ofertę, ale też atmosferę, program wydarzeń – a przede wszystkim osoby, które tworzą te wyjątkowe miejsca. Zwycięzcy plebiscytu zostają uhonorowani Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Wspierają nas

Miasto Kraków
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Unia Europejska