Słyszeliście o Bractwie Kurkowym? Zwane także Towarzystwem Strzeleckim lub Konfraternią Strzelców powstało w średniowieczu (okres jego kształtowania to przełom XIII i XIV wieku), żeby szkolić mieszczan do obrony i utrzymywania murów wzniesionych wokół Krakowa.
Jednym ze sposobów na sprawdzenie umiejętności doskonalących się we władaniu bronią członków bractwa były zawody w strzelaniu do drewnianego kura. Ten, kto w rywalizacji wykazał się najlepszą celnością i strącił ostatni fragment ptaka, zyskiwał miano króla kurkowego.
Bractwo Kurkowe działa w Krakowie do dziś i wciąż podtrzymuje swoje obyczaje – raz do roku wybiera króla, a uroczysta intronizacja odbywa się w czerwcu. Bracia kurkowi ubrani w żupany i kontusze wzorowane na strojach szlacheckich z XVII i XVIII wieku ruszają ze swojej siedziby w Celestacie i udają się na Rynek Główny, gdzie na scenie przed Wieżą Ratuszową nowy król kurkowy otrzymuje insygnia władzy z rąk swego poprzednika.
KBF współpracuje z Bractwem Kurkowym oraz Muzeum Krakowa przy organizacji tego wydarzenia.