Apteka Designu to żywe laboratorium rozwiązań dla miast
w sercu Wesołej – historycznej krakowskiej dzielnicy, która przechodzi transformację z typowo szpitalnego terenu w tętniącą życiem przestrzeń działań kreatywnych. W dawnym aptecznym budynku, niegdyś miejscu przygotowania i dystrybucji leków, projektanci, artyści i entuzjaści mogą realizować dziś swoje pomysły i testować innowacyjne rozwiązania.
- Apteka Designu została otwarta 26 września 2023 roku.
Apteka Designu na Wesołej jest miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty ich działań przyniosą owoce zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – podkreśla dyrektorka KBF Carolina Pietyra.
Czym dla nas jest Design?
[ design – projektowanie – proces projektowy ]
to kreatywne podejście do wyzwań, jakie stawia nam rzeczywistość. To sposób myślenia i działania, który zakłada, że dla każdego problemu – a zarazem wyzwania – znajdziemy rozwiązanie, angażując jego adresatów i wiedzę ekspercką oraz przeprowadzając odpowiednie testy. Taki proces pozwala tworzyć rozwiązania adekwatne, funkcjonalne, praktyczne i estetyczne.
Designerzy
W ramach Programu Pracowni i Co-workingu projektanci/tki i badacze/ki mogą korzystać z przestrzeni Apteki, realizować swoje pomysły, prototypować i testować nowe rozwiązania, angażując się jednocześnie w działania na rzecz rozwoju Wesołej. To doskonała okazja do budowania nowych połączeń lokalnych, krajowych i międzynarodowych oraz wzmacniania pozycji środowiska projektowego w Krakowie.
Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK)
Apteka Designu korzysta z rekomendacji, działań i kierunków rozwoju wskazanych w badaniach i projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez OTK. Jednocześnie rezydenci Apteki Designu współtworzą w tych projektach rozwiązania, prototypy i testy, wypracowując innowacyjne rozwiązania dla miast.
Dowiedz się więcej o działalności OTK.
Odwiedź naszą czytelnię!
Chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu, architekturze, wzornictwie przemysłowym, naukach o przyszłości, partycypacji? Szukasz miejsca do pracy bądź cichej przestrzeni do spędzenia wolnego czasu?
Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 (jeśli drzwi są zamknięte, skorzystaj z domofonu – czytelnię znajdziesz pod numerem 1).
Co u nas w 2025 roku?
W 2025 roku zapraszamy na cztery kwartalne bloki tematyczne:
- „Kosmos – Przyszłość”,
- „Projektowanie przestrzeni”,
- „Mniej = Inaczej”,
- „Wzorcownia – trendy i szkolenia”.
Czekają Cię liczne warsztaty i dyskusje, projekty badawcze, szkoleniowe i społeczne, spotkania z designerami i warsztaty partycypacyjne. Dowiedz się więcej i zobacz nasz aktualny program.
Zapraszamy do Apteki Designu – gdzie przyszłość projektowania staje się rzeczywistością.
Pobierz prezentację
PROJEKTANCI I PROJEKTANTKI
NIOH NIOH
NIOH NIOH
Innowacyjne studio projektowania i prototypowania, tworzone przez Filipa Czaplę i Joannę Rudzińską (RudzińskaDesign), specjalizuje się w przekształcaniu pomysłów w finalne produkty, stawiając na slow-tech i kreatywne rozwiązania. W Aptece Designu twórcy wdrażają swoje podejście do designu i technologii poprzez projektowanie obiektów, które nie tylko odpowiadają na potrzeby użytkowników, ale dzięki potencjałowi interakcji wzbudzają także ich radość.
SLOT Kraków
SLOT Kraków
Duet dyrektorski Ola Zając i Marta Sztwiertnia odpowiada za Biuro Programowe SLOT Art Festivalu. Organizują wydarzenia, budują społeczności, popularyzują dziedzictwo kulturowe. W Aptece Designu wprowadzają domową atmosferę poprzez wydarzenia bazujące na community experience designie (CXD) i technikach DIY. Angażują lokalną społeczność w dzieło wspólnego tworzenia dzielnicy Wesoła.
Zofia Hernas
Zofia Hernas
Projektantka wzornictwa, usług i strategii, skupiona na tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Specjalizuje się w identyfikowaniu potrzeb użytkowników oraz empatycznym podejściu w procesach projektowych. W swojej pracy wykorzystuje takie metody, jak design thinking, service design i futures design. W Aptece Designu realizuje projekty z dziedziny komunikacji, koncentrując się na zrozumieniu odbiorców i budowaniu wartościowych rozwiązań.
Samuel Nowak
Samuel Nowak
Kulturoznawca i medioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (doktorat w 2012 roku). Przebywał na stypendiach i odbywał staże naukowe w uniwersytetach Antwerpskim i Nowojorskim oraz w londyńskich uczelniach King’s College i Goldsmiths. Założyciel agencji Critico. Specjalizuje się w projektowaniu kampanii społecznych i politycznych, storytellingu i popularyzacji nauki. W Aptece Designu pracuje nad stworzeniem nowej narracji dla dzielnicy Wesoła, współtworząc markę nowej kreatywnej przestrzeni Krakowa.
Unformica
Unformica
Studio projektowe Michała Wróbla i Kuby Ryznara, łączące pasję do grafiki, typografii, sztuki ulicznej i ilustracji. Ich projekty czerpią z wspólnych zainteresowań i doświadczeń. W Aptece Designu wspólnie kreują przestrzeń inspirującą do działania i promującą wartości wspólnotowe; dążą do poprawy estetyki i funkcjonalności otoczenia.
Lee Bros
Lee Bros
„One man army” w świecie produkcji filmowej, Paweł Liber realizuje projekty o różnorodnej tematyce: łączy przy tym świeże spojrzenie z klasycznymi wartościami. Ukończył kulturoznawstwo, specjalizuje się w antropologii kultury. W Aptece Designu dokumentuje proces powstawania dzielnicy kreatywnej Wesoła, przybliżając jej idee poprzez medium filmowe.
Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek
Instytucja gromadząca jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od początku funkcjonuje jako miejsce twórczej pracy, dialogu i budowania kompetencji społecznych. W Aptece Designu organizuje wystawy i warsztaty dla dzieci oraz rodzin, wzmacniając relacje i promując kulturę zabawy.
Grupa Robocza
Grupa Robocza
Interdyscyplinarny zespół projektowy realizujący projekty z zakresu designu – od projektowania społecznego i cyfrowego po UX design, projektowanie usług oraz wdrażanie rozwiązań. Członkowie grupy dzielą się wiedzą podczas wykładów i wydarzeń branżowych. W Aptece Designu rozwijają m.in. projekty Agrocybernetyki i Społecznej Misji Kosmicznej, angażując się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla społeczności.
Studio Widok
Studio Widok
Studio graficzne, realizujące projekty dla gastronomii, przemysłu kosmetycznego i kultury, z naciskiem na współprace lokalne. Projektują identyfikacje wizualne poprawiające jakość życia. W Aptece Designu tworzą system wayfindingu dla dzielnicy Wesoła: skupiają się na budowaniu relacji i realnych spotkaniach między ludźmi.
Monika Borycka
Monika Borycka
Obserwatorka trendów, analityczka innowacji technologicznych i specjalistka futures studies. Założycielka i CEO marki TrendRadar, w ramach której popularyzuje wiedzę o trendwatchingu i analizie przyszłości. Jest współautorką podcastu „Wycinki z przyszłości” oraz wykładowczynią i opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH. W Aptece Designu zajmuje się analizą trendów i innowacji, pomagając zrozumieć nadchodzące zmiany i lepiej się na nie przygotować.
PROGRAM
STYCZEŃ
do 7.01
wystawa
Magia zaklęta w szkle. Tradycja, sztuka i emocje w szklanych dekoracjach
W okresie okołoświątecznym:
23, 27, 30.12 oraz 2,3.01 – w godz. 9-15.
W pozostałe dni – do 6 stycznia – zamknięte!
Czy można połączyć tradycję, sztukę i emocje? Pewnie tak. Ale czy można je zamknąć razem w szklanych dekoracjach? Firma GlitterLab udowadnia, że zdecydowanie tak. Produkty powstają tam dzięki połączeniu tradycyjnych technik rzemieślniczych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, i innowacyjnych materiałów, takich jak żywica, drewno, kryształy oraz metal. Każdy etap produkcji jest pilnie strzeżoną tajemnicą, a ich dzieła doceniają uznani projektanci i międzynarodowe marki. Z pasją i szacunkiem i należytą delikatnością traktują szkło, które jest jednocześnie trudnym i bardzo szlachetnym materiałem. A w Aptece Designu będziemy mieć okazję te małe, kruche działa sztuki podziwiać przez cały okres świąteczny aż do 7 stycznia.
GlitterLab to firma, która nawiązuje do tradycji rzemieślniczych rozwiniętych wokół klasztoru na Jasnej Górze. Kontynuują te tradycje, tworząc unikalne szklane dekoracje, w których zaklęte są emocje i wspomnienia.
Wstęp wolny
8.01
warsztaty
Apteka Sensu. Emocje - czujesz to?
godz. 18.00
Warsztaty, podczas których skupimy się na tematyce emocji. Co wiemy o emocjach? Do czego służą? Jak możemy je regulować? Czy emocje są nam potrzebne? Są zła, a może dobre? Jak sobie z nimi radzić w sytuacjach kryzysowych? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi na warsztatach w Aptece Designu!!!
prowadzące: Aleksandra Kostrzak i Kinga Szwabowicz
Zainteresowanych zapraszamy do zapisów oraz odwiedzenia Instagrama @apteka_sensu, gdzie dowiecie się więcej odnośnie projektu warsztatów wzmacniających odporność psychiczną.
Organizator: KBF/Krakowskie Instytut Logoterapii
13.01
warsztaty zewnętrzne z CRTK AGH
Apteka w kosmosie
13 stycznia przeprowadzimy zewnętrzny warsztat na temat zastosowań i wdrożeń technologii kosmicznych w społeczeństwie kierowany do kół naukowych i organizacji studenckich związanych z CTK / UNIVERSEH
W części warsztatowej przeanalizujemy:
– społeczne zastosowania technologii kosmicznych.
– nowe zastosowania projektów już powstających w CTK oraz kołach i organizacjach naukowych.
15.01
warsztaty
Odsłuchy w ciemno, vol. 1
godz. 20:05
Otwarty odsłuch albumu muzycznego w całkowitej ciemności i całkowitym skupieniu. Wybór albumu jest niespodzianką. Po Odsłuchu SLOT Kraków zaprasza na herbatę i rozmowę.
Organizator: SLOT Kraków
Wstęp wolny
30.01 i 1.02
gra terenowa
Od słowa do słowa
30.01: 10.00-12.00 : kup bilet
1.02: 12.00-14.00 : kup bilet
Start: Apteka Designu, ul. Kopernika 19A
Organizator: KBF
Koszt udziału: 5 zł od osoby.
Bilety dostępne na KBFbilety od 13 stycznia.
Jesteśmy w sercu Wesołej, w Aptece Designu, w laboratorium słowa i nowych rozwiązań dla miast. Zapraszamy Was do poszukiwania skarbu, który podobno w tej okolicy ukryła który podobno w tej okolicy ukryła dawna mieszkanka dzielnicy. 30 stycznia i 1 lutego będziecie mogli wziąć udział w inauguracji gry terenowej. W tych dniach na tych, którzy rozwiążą wszystkie łamigłówki, będą czekać drobne upominki. Rozwiązujcie zadania, tropcie słowa i znaki. Odgadnijcie hasło i zapiszcie je na specjalnej pocztówce.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Apteka Designu znajduje się w budynku poszpitalnej apteki przy ul. Mikołaja Kopernika 19A
Godziny otwarcia Apteki Designu:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 15.00
oraz weekendy – podczas wydarzeń
Wraz z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy film informacyjny w PJM.
Znajdziecie tu również audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni,
który pozwala na poruszanie się po Aptece Designu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Pliki do pobrania:
KONTAKT
Napisz do nas:
aptekadesignu@kbf.krakow.pl